[10.07] Co piaty uczen oblal mature
Aż 20 procent maturzystów oblało egzamin dojrzałości - dowiedziała się nieoficjalnie IAR. Oznacza to, że co piąty uczeń nie zdał przynajmniej jednego z egzaminów. Po południu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma podać oficjalne wyniki matur w całej Polsce.

W ubiegłym roku matury nie zdało 13 procent uczniów, w tym roku już 20 procent. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że w tym roku nową maturę po raz pierwszy pisali absolwenci techników i liceów uzupełniających i to oni zaniżyli wyniki. Tegoroczną maturę pisało 420 tysięcy uczniów. Każdy z nich ma jutro poznać wyniki swoich prac. Według informacji IAR, najlepiej wypadła Małopolska, najgorzej opolskie.

Od wyników matur nie ma odwołania. Uczniowie będą mogli jedynie obejrzeć swoje prace, pod warunkiem, że złożą odpowiedni wniosek w okręgowych komisjach egzaminacyjnych.


     

  2LO ... Potocznie Gromek (reaktywacja)
Do klas III

Mam dla wszystkich klas 3 deklaracje maturalne. Muszę złapać wychowawców i im to przekaże. Wszelkie szczegółowe pytania dot. matury proszę kierować do pana wicedyrektora. Wypełnione deklaracje nalezy włożyc w koszulke i do końca września zdac do mnie lub do niego. Na wszelki wypadek podaje Wam adresy stron, które w jakiś sposób powinny ułatwić Wam orientację w tym wszystkich. Postaram się dowiedzieć szczegółów i podać je Wam indywidualnie lub na forum. W razie "wu" wiecie, gdzie mnie znaleźć Odnotuje pytanko, dowiem sie co i jak, i udzielę odpowiedzi [bede sie starała].
Oto adresy:
1. http://www.oke.poznan.pl Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu
2. http://www.cke.edu.pl Centralna Komisja Egzaminacyjna w warszawie
3. http://www.kuratorium.szczecin.pl Kuratorium Oświaty w Szczecinie
Na stronie Kuratorium Oświaty jest odnoścnik do delegatury w Koszalinie. Tam nalezy wejść i możecie zdobyć wszystkie potrzebne adresy e-mail, jak i telefony kontaktowe do osób, które są odpowiedzialne za dział i informacje, które Was interesują.

Zaczyna się kocioł moi Kochani Jeszcze raz piszę - w miare moich możliwości, bede Wam pomagac, jesli moja pomoc będzie Wam potrzebna Pozdrawiam

  Spameria
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... caid=182dd

Polecam poczytać trzecioklasistom.

Jeszcze fragment z innej stronki:
Ponad 450 tysięcy uczniów kończących gimnazjum pisało egzamin w kwietniu. Jutro okręgowe komisje egzaminacyjne prześlą wyniki i zaświadczenia dotyczące egzaminów do szkół. To, kiedy uczniowie poznają wyniki swoich prac zależy od dyrektorów szkół. Wyniki te są jednak potrzebne przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, szczególnie do renomowanych liceów ogólnokształcących.

  Ćwiczenia przed maturą
W sumie to spodziewałem, że dostanę bardziej konkretną odpowiedź . To że istnieją repetytoria i innej maści pozycje to wiem , tylko po co mam wydawać kupe kase tylko po to żeby zrobić raz zadanie, przećwiczyć? Mam już kilka takich pozycji i wole zacząć oszczędzać na kupno świadectwa . Tak poza tym to świadczy raczej o tym że nie wiecie nawet że coś takiego istnieje specjlanie nie pisałem żeby nie dawać tutaj linków do komisji egzaminacyjnych, żeby zobaczyć czy chociaż ktoś słowem o tym wspomni, a tu takie niemiłe zdziwko...

Próbne zadania z informy (nie każdy miał szanse pisać więc może się przyda):
http://www.oke.poznan.pl/index.php?menu_st_id=5&el_id=247&submit_element=1

Jak ktoś ma linki ze swoich okregów to dawajcie napewno się przyda

     

  Egzamin szóstoklasistów już jutro


Ponad 15 tys 160. szóstoklasistów z podlaskiego przystąpi jutro do sprawdzianu na koniec podstawówki. Od godziny 9-00 pisać będą test, który sprawdzi zdobyte przez nich umiejętności. Sprawdzian ma pokazać osiągnięcia uczniów z zakresu 5 obszarów umiejętności: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystanie wiedzy w praktyce – wyjaśnił dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Waldemar Kurpiewski.

Umiejętności, które będą sprawdzane, mają charakter ponadprzedmiotowy – uczeń zdobywa je na wszystkich zajęciach w szkole podstawowej – podkreśla dyrektor OKE. Sprawdzian kończący szkołę podstawową jest obowiązkowy – muszą przystąpić do niego wszyscy uczniowie klas szóstych. - Sprawdzianu nie można nie zdać – mówi Waldemar Kurpiewski i podkreśla, że wynik ma charakter wyłącznie informacyjny. Uczeń, bez względu na wynik, będzie musiał zostać przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie.

Dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie przystąpią do sprawdzianu, OKE przygotowała drugi termin - będzie to 5 czerwca. Jutro w ławkach w łomżyńskich podstawówkach zasiądzie 836. uczniów, w powiecie łomżyńskim sprawdzian pisać będzie 750. Uczniowie pisać będą przez godzinę. Wyniki poznają 22 czerwca, kiedy to otrzymać mają specjalne zaświadczenia. Maksymalnie na sprawdzianie szóstoklasista może zdobyć 40 pkt.

  studia ;-)
Potwierdzam opinię Przemysława_W.
Ponadto, zachęcam Cię po technikum budowlanym na podjęcie studiów na Politechnice.
Polecam konstrukcje budowlane i inżynierskie (KBI) na wydziale budownictwa.
Będąc studentem na PP porządnie przygotuj się do egzaminów u Lisa, Łodygowskiego, Rakowskiego i Górskiego.
Warto być dobrze zapamiętanym (lub przynajmniej nie podpaść na wykładach) przez dr Pawlaka ponieważ jest on zarazem przewodniczącym Wielkopolskiej Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej.
Jeśli uczysz się w Technikum Budowlanym nr 1 (ul. Rybaki w Poznaniu) to samo dotyczy Szymkowiaka (budownictwo ogólne) - członek komisji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane. Pozdrawiam

  Gdzie na studiach? :)
Informacje odnośnie poprawy matur:
Kuratorium Oświaty w Poznaniu, ul. Kościuszki 93, tel. 061 852 21 62
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, ul. Gronowa 22, tel. 061 853 12 13.

W pracy właśnie siedzę, więc wiecie... Wisicie mi 1.42 za koszt połączenia ze 118 913

  Strony pomocnicze do matury
http://monika.univ.gda.pl/~literat
Wirtualna Biblioteka

http://karo.umk.pl/Karo
Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich

http://www.pbi.edu.pl/index.html
Polska Biblioteka Internetowa

http://www.bn.org.pl
Biblioteka Narodowa

http://www.cke.edu.pl
CKE :: / Centralna Komisja Egzaminacyjna
Zajdziesz wszystkie potrzebne egzemplarze próbne do matury.

http://www.oke.poznan.pl/
serwisie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu

http://www.greg.pl/
Wydawnictwo "GREG".
Jedna z najlepszych wydawnictw.
Znajdziesz tu każdą książkę potrzebną do szkoły i nie tylko.

http://www.bryk.pl/
Na tej stronie każdy znajdzie coś dla siebie.

  20 baniek z budżetu na bruk
Z samorządem nie masz racji. Dotacje, ich wysokość i sposób płacenia i rozliczania bardzo dokładnie regulują ustawy i rozporządzenia. Każdy ma prawo je poznać. Zwróć się po prostu do swojej gminy albo sprawdź BIP gminy. Żeby zobaczyć rozliczenia, trzeba je chcieć zobaczyć.

Kościoła samorządom nie wolno finansować - reguluje to ustawa o samorządzie gminnym z 1990 roku i ustawa o finansach publicznych.

Chyba dawno nie byłaś w Kościele - ja ze swoich obserwacji widzę, że na tacę daje ok. 30 % - a mieszkam teraz w małej mieścinie - i nie ma żadnego przymusu.

A o dotowaniu przedszkoli czy ochronek kościelnych w Polsce - ludzie tam dają swoje dzieci, więc część podatków powinna tam trafić - szkoły publiczne dostają 100%, a wyznaniowe 75%. Jaki jest poziom nauczania (średnio, bo są wyjątki) i przygotowania do dalszej nauki? - to można sprawdzić na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych i różnych stowarzyszeń. Najogólniej - można pozazdrościć.

Eddie

  język angielski
Na kierunek FILOLOGIA nie należy wypełniać testu przez internet żeby dostać się na studia.
Kwalifikacja odbywa się na podstawie świadectwa dojrzałości i świadectwa ukończenia szkoły średniej dostarczonego w postaci:
- oryginału lub odpisu wydanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (OKE) lub odpisu poświadczonego notarialnie* lub odpisu ze szkoły*

W przypadku kiedy kandydat nie zdawał przedmiotu kwalifikacyjnego na maturze, brana jest ocena ze świadectwa ukończenia szkoły średniej.

FILOLOGIA - język angielski lub inny jezyk obcy, język polski, historia lub wiedza o społeczeństwie

Rozmowa kwalifikacyjna
W przypadku uzyskania niewystarczającej ilości punktów ze świadectwa, kandydat zapraszany jest na rozmowę kwalifikacyjną (umawiana telefonicznie przez Biuro Rekrutacji). Celem rozmowy jest poznanie zainteresowań Kandydata oraz motywów, którymi kieruje się wybierając kierunek i specjalność studiów na naszej Uczelni.

  pytanie o przyjecie z moja maturą
Kwalifikacja odbywa się na podstawie świadectwa dojrzałości i świadectwa ukończenia szkoły średniej dostarczonego w postaci:
- oryginału lub odpisu wydanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (OKE) lub odpisu poświadczonego notarialnie* lub odpisu ze szkoły*

W przypadku kiedy kandydat nie zdawał przedmiotu kwalifikacyjnego na maturze, brana jest ocena ze świadectwa ukończenia szkoły średniej.

TURYSTYKA I REKREACJA
specjalności: Zarządzanie gastronomią i dietetyka, Zarządzanie turystyką, Hotelarstwo, odnowa biologiczna, Organizacja i zarządzanie sportem
- język obcy, geografia lub biologia, wiedza o społeczeństwie lub podstawy przedsiębiorczości

Rozmowa kwalifikacyjna
W przypadku uzyskania niewystarczającej ilości punktów ze świadectwa, kandydat zapraszany jest na rozmowę kwalifikacyjną (umawiana telefonicznie przez Biuro Rekrutacji). Celem rozmowy jest poznanie zainteresowań Kandydata oraz motywów, którymi kieruje się wybierając kierunek i specjalność studiów na naszej Uczelni.

  Miesiąc edukacji wszechpolskiej
Kilkunastu poznańskich maturzystów nie chce skorzystać z "amnestii" ogłoszonej przez ministra Romana Giertycha. Takie sygnały odebrała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Wcześniej o ośmiu takich maturzystach informowała komisja w Łomży. Wolą poprawić oblany egzamin za rok niż być "naznaczeni amnestią".źródło: Radio Merkury

Gratuluję !!! Naprawdę zaimponowali mi

  Salon MaturzystĂlw
Lista uczelni, które będą się jutro prezentować:

Katowice, 19 września

Uczelnie akademickie

1. Uniwersytet Śląski w Katowicach
2. Politechnika Śląska
3. Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
4. Politechnika Częstochowska
5. Politechnika Wrocławska
6. Politechnika Krakowska
7. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
8. Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
9. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Wydział Zamiejscowy Informatyki w Bytomiu
10. Akademia Leona Koźmińskiego
11. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
12. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach

Uczelnie zawodowe

13. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
14. Śląska Wyższa Szkoła Medyczna
15. Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. J. Ziętka w Katowicach
16. Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach
17. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
18. Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
19. Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
20. Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego, Wydział Zamiejscowy w Zabrzu
21. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
22. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
23. Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej
24. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
25. Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie
26. Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
27. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie

Szkoły policealne i językowe

28. Kolegia prowadzone przez Województwo Śląskie
29. Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
30. Szkoła Morska w Gdyni
31. Szkoła Języków Obcych PROFI-LINGUA

Inni wystawcy

32. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie
33. Ministerstwo Obrony Narodowej
34. Parlament Europejski, Biuro Informacyjne w Polsce
35. Konsulat USA / Komisja Fulbrighta
36. Perspektywy ? Fundacja Edukacyjna
37. Perspektywy.pl ? Edukacyjny Portal Maturzystów
38. Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON
39. Polska ? Dziennik Zachodni
40. ABITURIENT Kursy dla Maturzystów

  matura 2006 :/
Maturzyści z amnestią ministra Giertycha mają marne szanse dostać się do seminarium duchownego. - Przyszły ksiądz musi zdać maturę, jak Pan Bóg przykazał - mówią "Gazecie" rektorzy seminariów.

Minister Roman Giertych zapowiedział kilka tygodni temu maturalną amnestię. Świadectwo dojrzałości mają otrzymać także uczniowie, którzy nie zdali jednego z obowiązkowych egzaminów maturalnych, ale ze wszystkich zdobyli średnio 30 proc. pkt. Pomysł ma objąć prawie 50 tys. uczniów.

O przyjęcie do seminarium duchownego mogą się starać wszyscy maturzyści, teoretycznie więc także "amnestionowani". W praktyce ci ostatni szanse mają minimalne.

- Ksiądz musi mieć zdaną porządnie maturę - mówi ks. Piotr Jaskóła, prodziekan ds. dydaktyki Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. - Mamy dosyć kandydatów, którzy zdali wszystkie egzaminy, jak Pan Bóg przykazał. Unikamy przyjmowania tych, którym na maturze powinęła się noga. Oblany egzamin dojrzałości byłby przecież zgrzytem w biografii kapłana - dodaje dziekan.

Kandydaci z amnestią nie mogą starać się też o indeks w seminariach duchownych w Bydgoszczy, Poznaniu i Gnieźnie. Podlegają one pod Uniwersytet Poznański. - Rektor Stanisław Lorenc oświadczył, że "amnestionowani" maturzyści do grona kleryków nie dołączą - mówi Arkadiusz Grześkowiak z sekretariatu Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach zapytać o miejsce przyszło już trzech "amnestionowanych" maturzystów. - Nie mają po co przynosić dokumentów. Drzwi do seminarium dla nich są zamknięte - mówi kategorycznie Ewa Kostkiewicz z dziekanatu wydziału teologicznego tego seminarium.

Bogumiła Sąsiada z działu dydaktyki WSD w Toruniu mówi, że jeśli matura będzie prawnie uznana za zdaną, władze seminarium nie będą podważać tej decyzji. - Nie mamy prawa dyskryminować takich kandydatów, ale teologia to specyficzny kierunek. Nawet jeśli w myśl nowych zasad ktoś będzie mógł przystąpić do rekrutacji, o tym, czy zostanie przyjęty, zadecyduje rozmowa kwalifikacyjna.

Na dodatek MEN wciąż nie podpisał rozporządzenia w sprawie amnestii, więc okręgowe komisje egzaminacyjne nie wydają takim maturzystom świadectw. A termin złożenia w prawie wszystkich 38 polskich seminariach minął lub właśnie mija.

źródło

Minister swoje, uczelnie swoje... Dobrze, że zdrowy rozsądek, przynajmniej na chwile obecną, wygrywa i amnestionowani maturzyści nie znajdą miejsca na uczelniach wyższych (przynajmniej tych państwowych).

  Aby nam ulżyło - wyładujmy się
"Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu informuje, że próba egzaminu gimnazjalnego z języków obcych odbędzie się 21 października br."

jezu, aż mi się gorąco zrobiło.
luuz, oczekuję wyniku 20/50.

  matura
Filozofię na maturze miano wprowadzić wraz z obowiązkowym przedmiotem filozofia do szkół. Myślę, że jest zasadnicza róznica między tym przedmiotem a językami starożytnymi. Co innego językie martwe, z którymi nie zetknie się w życiu nikt, kto nie będzie tego chciał (czyli lekarze, filolodzy, kulturoznawcy, historycy, filozofowie), a co innego uniwersalne problemy ludzkie, etyka, logika, sztuka dyskutowania. I choć te sprawy dotyczą każdego, nawet opiewane tu kulturalne środowisko LO III przedmiot ten wyśmieje. Inna sprawa, że na maturze można sprawdzić wiedzę z zakresu historiozofii najwyżej, a nie filozofii. Dlatego mi nie żal.

Nie wiem, skąd wziąłeś liczbę 49 miast. Okręgowych komisji jest osiem: we Wrocławiu, Jaworznie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Łomży. Po co kazać ludziom jeździć zdawać maturę pisemną z mało popularnego przedmiotu w odległej miejscowości, jeśli i tak wszystkie arkusze egzaminacyjne przyjeżdżają do ucznia? Co do komisji egzaminacyjnych na egzaminie ustnym, to nie dostają one wynagrodzenia za swą pracę. Osoby o uprawnieniach egzaminatora dostają powołanie do bezpłatnej pracy w takiej komisji, a jeśli bez podania istotnego powodu odmówią, tracą uprawnienia, nie mogąc sprawdzać prac pisemnych (za co są już pieniądze).
Problem leży w tym, że do każdego egzaminu musi powstać kilka arkuszy, w każdej OKE jedna wersja (stamtąd przesyłane są CKE, która wybiera arkusz dla całego kraju). Ma to utrudnić przeciek (nawet twórcy nie wiedzą, czy użyty zostanie ich arkusz), ale podnosi koszty. I wydłuża czas trwania matur - na każdy przedmiot przewidziano osobny dzień, zatem grubo ponad tydzień traci się na egzotyczne przedmioty.

Obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym nikomu nie zaszkodzi. Podstawy logiki w rozumowaniu i argumentowaniu przydają się nie mniej niż właściwa derywacja czasowników "pójść" i "zakręcać". Pomijając pasjonującą lekcję pt. "nie od wszystkiego cwaniaku w życiu uciekniesz", matematyka zmusza do myślenia nie związanego z kopulacją i zdobywaniem pożywienia, a więc do myślenia, którego na poziomie ewolucyjnym naszego gatunku możemy już powoli zacząć wymagać od wszystkich osobników.

  Minister Kompromitacji Narodowej
Po amnestii maturalnej księdzem nie zostaniesz

Aleksandra Lewińska, Bydgoszcz2006-09-06, ostatnia aktualizacja 2006-09-06 08:54

Maturzyści z amnestią ministra Giertycha mają marne szanse dostać się do seminarium duchownego. - Przyszły ksiądz musi zdać maturę, jak Pan Bóg przykazał - mówią "Gazecie" rektorzy seminariów
Minister Roman Giertych zapowiedział kilka tygodni temu maturalną amnestię. Świadectwo dojrzałości mają otrzymać także uczniowie, którzy nie zdali jednego z obowiązkowych egzaminów maturalnych, ale ze wszystkich zdobyli średnio 30 proc. pkt. Pomysł ma objąć prawie 50 tys. uczniów.

O przyjęcie do seminarium duchownego mogą się starać wszyscy maturzyści, teoretycznie więc także "amnestionowani". W praktyce ci ostatni szanse mają minimalne.

- Ksiądz musi mieć zdaną porządnie maturę - mówi ks. Piotr Jaskóła, prodziekan ds. dydaktyki Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. - Mamy dosyć kandydatów, którzy zdali wszystkie egzaminy, jak Pan Bóg przykazał. Unikamy przyjmowania tych, którym na maturze powinęła się noga. Oblany egzamin dojrzałości byłby przecież zgrzytem w biografii kapłana - dodaje dziekan.

Kandydaci z amnestią nie mogą starać się też o indeks w seminariach duchownych w Bydgoszczy, Poznaniu i Gnieźnie. Podlegają one pod Uniwersytet Poznański. - Rektor Stanisław Lorenc oświadczył, że "amnestionowani" maturzyści do grona kleryków nie dołączą - mówi Arkadiusz Grześkowiak z sekretariatu Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach zapytać o miejsce przyszło już trzech "amnestionowanych" maturzystów. - Nie mają po co przynosić dokumentów. Drzwi do seminarium dla nich są zamknięte - mówi kategorycznie Ewa Kostkiewicz z dziekanatu wydziału teologicznego tego seminarium.

Bogumiła Sąsiada z działu dydaktyki WSD w Toruniu mówi, że jeśli matura będzie prawnie uznana za zdaną, władze seminarium nie będą podważać tej decyzji. - Nie mamy prawa dyskryminować takich kandydatów, ale teologia to specyficzny kierunek. Nawet jeśli w myśl nowych zasad ktoś będzie mógł przystąpić do rekrutacji, o tym, czy zostanie przyjęty, zadecyduje rozmowa kwalifikacyjna.

Na dodatek MEN wciąż nie podpisał rozporządzenia w sprawie amnestii, więc okręgowe komisje egzaminacyjne nie wydają takim maturzystom świadectw. A termin złożenia w prawie wszystkich 38 polskich seminariach minął lub właśnie mija.

  Kultura Sztuka Oświata Teatr Film Głuchych i Słaboszyszącch
Uczniów ostatnich klas gimnazjów ogarnia epidemia "głuchoty"

Już zaczynają się zgłaszać do laryngologów po odpowiednie zaświadczenia. Co się dzieje? Zbliża się egzamin podsumowujący ich znajomość języka obcego.

Najtrudniejszą częścią sprawdzianu jest listening - czyli wysłuchanie nagrania, a następnie streszczenie go i udzielenie odpowiedzi na pytania. Stąd panika. - Ta część egzaminu sprawia najwięcej problemów - przyznaje Joanna Lewandowska z British Council.

W internecie łatwo można znaleźć dyskusje nastolatków, którzy już kombinują, jak wymigać się od egzaminu. - Słyszeliście o egzaminie z angielskiego? - pyta na czacie internetowym dla gimnazjalistów Shaggy_15. - Przecież ja go na pewno nie zdam - poddaje się od razu.

KrzysiekL. odpowiada: - Ja się tam nie przejmuję. Mama załatwia mi zaświadczenie, że mam problemy ze słuchem i nie będę musiał zdawać listeningu. (...) Nigdy bym się tego nie nauczył.

Shaggy_15.: Ale masz fajnie. Moja matka wysyłała mnie na korki.

KrzysiekL.: - Moja policzyła, że taniej ją wyniesie zaświadczenie niż korki. A powiedziałem jej, że dodatkowy angielski mi w niczym nie pomoże, bo nie mam talentu do angielskiego, i już.

- Jeszcze nie minęła połowa września, a już przyjąłem pięcioro gimnazjalistów, którzy zgłaszali problemy ze słuchem.

Wystawiłem im zaświadczenia. Dlaczego nie? - mówi laryngolog z niewielkiej spółdzielni lekarzy specjalistów w Poznaniu. Wypisanie kwitu kosztuje od 500 do 1 tys. zł. Nie brakuje mu pacjentów. - Za półroczne korepetycje rodzice płacą nawet 3 tys. zł, więc rachunek jest prosty - mówi poznański lekarz.

Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, nie kryje tym oburzenia. - Jeżeli taki lekarz pójdzie na układ z rodzicami, to demoralizuje ucznia od samego początku. W ten sposób uczymy dzieci kłamstwa i migania się od odpowiedzialności - denerwuje się Zakrzewska.

Krzysztof Kaluga, anglista i właściciel szkoły językowej Cool English w Pabianicach koło Łodzi, wie, że gimnazjalistom ciężko jest się do przygotować do tej części egzaminu, bazując tylko na szkolnych lekcjach.

- Nawet nauczyciele z prywatnych szkół wysyłają swoich uczniów na dodatkowe lekcje, żeby zdali. To kosztuje od 100 do 500 zł miesięcznie - mówi Kaluga. - Tańsze jest kupienie zaświadczenia o problemach ze słuchem. Łatwo przewidzieć, że wiosną gwałtownie pogorszy się słuch polskich szesnastolatków.

Jak przyznaje, kiedy pojawiło się obniżenie wymagań na egzaminach z języka polskiego dla dyslektyków i dysortografi- fików, mieliśmy ich wysyp. Kiedy okazało się, że maturzyści mają obowiązkowo zdawać matematykę, pojawiła się dyskalkulia - genetyczna nieumiejętność mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania. - Teraz polskie nastolatki pewnie masowo będą tracić słuch - mówi Kaluga. I tracą.

Dr n.med. Jarosław Andrzejewski, laryngolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przyznaje, że odsetek nastolatków z problemami słuchu jest wyjątkowo duży : - Z najnowszych badań wynika, że to 15 proc. Dla tych dzieci zwolnienie z egzaminu będzie ułatwione. Jednak obawiam się, że może to być tylko sposób na dostanie zaświadczenia.

Część dyrektorów szkół już zapowiada, że jeśli zaobserwuje gwałtownie szerzącą się głuchotę, będzie żądać weryfikacji zaświadczeń lekarskich. - Każdy nagły przypadek ogłuchnięcia będzie sprawdzony przez niezależnego specjalistę - ostrzega Sławomir Wołczyk, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Łodzi.

  KURS - Matura 2005r. Lekcja od 8zł!!!!!!
Firma INDEKS

Zaprasza na kurs „Matura 2005”

Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów państwowych potwierdzających wykształcenie, kwalifikacje oraz dojrzałość uczniów. Jednak tegoroczna matura jest przede wszystkim przepustką do wyboru upragnionego kierunku studiów, bowiem oceny uzyskane z egzaminów uwzględnianie będą przez wyższe uczelnie podczas procesu rekrutacyjnego. Wyniki osiągnięte przez maturzystów będą miały wpływ na wybór ich dalszej drogi zarówno edukacyjnej jak i życiowej. Dlatego tak istotne jest gruntowne i kompleksowe przygotowanie się do tych ważnych egzaminów. Nowa matura budzi wiele wątpliwości i pytań zarówno uczniów jak i ich rodziców.
Z myślą o, wyjaśnieniu wszystkich zasad obowiązujących na maturze, maturzystach i ich przyszłości stworzyliśmy intensywny kurs przygotowujący do egzaminu maturalnego.
Kurs zorganizowany został w taki sposób aby umożliwić kursantom wybór takich przedmiotów, jakie zdawać będą podczas egzaminów maturalnych.
Kadra, która realizować będzie program szkoleń to nauczyciele z dużym doświadczeniem posiadający certyfikaty ukończenia kursu egzaminacyjnego wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Nauczyciele, którzy szkolić będą maturzystów, doskonale wiedzą jakie kryteria i wymogi należy spełnić aby pozytywnie zdać maturę.

Rodzaje kursów:

„Kurs przedmiotowy”
Kurs przedmiotowy ma na celu doskonałe przygotowanie ucznia do egzaminu maturalnego z jednego wybranego przedmiotu i pozwoli na szybkie przyswojenie wiedzy niezbędnej do pozytywnego ukończenia egzaminów maturalnych. Szkolenie kursanta odbywać będzie się w trakcie 60 lekcji (dla poziomu podstawowego) i 90 lekcji (dla poziomu rozszerzonego) co pozwoli na całościowe opanowanie zagadnień z danego przedmiotu. Zajęcia z wybranego przedmiotu odbywać będą się 2 razy w tygodniu, dla poziomu podstawowego będzie to 6 lekcji tygodniowo, dla poziomu rozszerzonego 9 lekcji tygodniowo. Przedmioty do wyboru:
język polski
język angielski
język niemiecki
matematyka
historia
biologia
geografia
fizyka z astronomią
wiedza o społeczeństwie
Cena:
Poziom rozszerzony (90 lekcji) x 45 min.
Grupa tradycyjna (do 10 osób) lekcja 8 zł.
Kurs (90 lekcji) - 720zł.
Grupa mini (maksymalnie 6 osób) lekcja 12zł.
Kurs (90 lekcji) – 1080zł.

Poziom podstawowy (60 lekcji) x 45 min.
Grupa tradycyjna (do 10 osób) lekcja 8 zł.
Kurs (60 lekcji) – 480zł.
Grupa mini (maksymalnie 6 osób) lekcja 12zł.
Kurs (60 lekcji) – 720zł.

Kurs autoprezentacji

Firma INDEKS prowadzi dodatkowo dla maturzystów, szkolenia z zakresu autoprezentacji. Egzamin ustny z języka polskiego podczas nowej matury zastąpiony został swoistym wykładem maturzysty przed komisją egzaminacyjną. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu maturzystów takie wystąpienie wiąże się z olbrzymim stresem. Na skuteczne i korzystne zaprezentowanie się przed komisją rzutuje wiele czynników min. formułowanie poprawnych wypowiedzi czy gestykulacja. Aby uniknąć niepowodzenia podczas egzaminu ustnego proponujemy udział w tym szkoleniu.
Szkolenie prowadzone będzie przez psychologów, socjologów, logopedów oraz nauczycieli języka polskiego. Podczas tych szkoleń z wykorzystaniem technik audiowizualnych, osoba szkolona uczyć będzie się technik pozytywnej autoprezentacji. Wykład, który maturzysta prezentować będzie na egzaminie ustnym, poddawany będzie podczas szkolenia wszechstronnej weryfikacji oraz ocenie. Wskazane zostaną, każdej osobie biorącej udział w szkoleniu, zalecenia dotyczące jego prezentacji.

Zajęcia to cykl 40 lekcji (45min.)
Minigrupy (maksymalnie 6 osób) lekcja - 12zł
Cena: 480zł
ZAPISY ORAZ INFORMACJE:
INDEKS
OŚRODEK BADAŃ SPOECZNYCH I MARKETINGOWYCH SZKOLENIA ORAZ DORADZTWO
ul. Gdyńska 31/33 61 – 016 Poznań
tel.(061) 8 786 555
e-mail januszlangner@indeks.org.pl
www.indeks.org.pl

  Skandal w OKE - testy gimnazjalne
Przeczytałem dzisiaj na poznan.gazeta.pl:
Błędy w testach gimnazjalnych. Wskutek błędu w drukarni nieznana liczba uczniów ma zaniżoną liczbę punktów. Atmosfera w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej sięgnęła zenitu. Pracownicy wezwali policję


I dalej jest coraz ciekawiej...
- Ziemowit sam zaproponował, byśmy poszli obejrzeć test. Z części matematyczno-przyrodniczej dostał 34 pkt, znacznie mniej niż się spodziewał - opowiada Mirosław Słomian, ojciec ucznia Społecznego Gimnazjum nr 2.

Słomian napisał podanie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z prośbą o umożliwienie mu wglądu w sprawdzian. Przyszedł list polecony: Ziemowit może przejrzeć test w czwartek o ósmej rano. Wolno mu przyjść wyłącznie w towarzystwie jednego rodzica.

Ojciec Ziemowita z wykształcenia jest fizykiem, przez 10 lat pracował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Ale by zauważyć, że test został źle sprawdzony, nie trzeba być biegłym w przedmiotach ścisłych.

Słomian: - W jednym z zadań jest mapka z liczbami i pytanie: który kraj wyprodukował najwięcej biodiesla. Syn odpowiedział, że Niemcy - bo liczba na mapce Niemiec jest najwyższa. Za odpowiedź dostał zero. Punkt dostałby za Francję, choć 492 jest mniejsze niż 1669!

Egzaminator sprawdzając arkusz według klucza naliczył Ziemowitowi dziewięć błędów, których chłopak nie zrobił. Wszystkie w pytaniach zamkniętych. Słomian: - Zapytałem: co robić? Pani z OKE bezradnie rozłożyła ręce.

Przypadków takich jak Ziemowita było więcej. Filip, jego kolega ze szkoły, też przyszedł wczoraj przejrzeć swój test. Okazało się, że dostał 11 pkt mniej niż powinien.

Skąd się wzięły błędy przy sprawdzaniu testów? - To był błąd w drukarni - mówi Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. - Zweryfikowaliśmy wczoraj arkusze wszystkich uczniów ze Społecznego Gimnazjum nr 2. W dwóch przypadkach błąd zaważył na wyniku. Uczniowie dostaną zaświadczenia.

A co z gimnazjalistami z innych szkół, których rodzice nie wybrali się do OKE?

Hryhorowicz: - Na pewno nie będziemy teraz ponownie sprawdzać wszystkich egzaminów.

Uczniowie, którzy podejrzewają, że dostali za mało punktów, mogą pisać do OKE podania i oglądać sprawdziany. Będą dostępne przez pół roku.

Co im to da? Ostateczny termin wyboru liceum minął tydzień temu. Czy uczeń, który po przejrzeniu sprawdzianu przekona się, że został pokrzywdzony przez drukarnię, będzie mógł przenieść dokumenty do wymarzonej szkoły?

Lucyna Woch, dyrektor obleganego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Magdaleny: - Nie stać nas na trzymanie kilkudziesięciu miejsc w rezerwie. Ktoś powinien raczej podjąć odważną decyzję i przesunąć termin naboru do liceów na sierpień. Do tego czasu uczniowie, znając już swoją rzeczywistą liczbę punktów, mogliby jeszcze raz wybrać szkoły.

W gimnazjum, do którego chodzą Filip i Ziemowit, dwoje uczniów będzie miało poprawione wyniki na certyfikatach z testu, które dziś odbiorą. Będzie to Filip i jeszcze jedna uczennica. Ziemowit zostanie ze starym, zaniżonym wynikiem. Słomian: - Nie wiem dlaczego! Chciałbym, żeby sprawdzian mojego syna został sprawdzony jeszcze raz. A w OKE powiedzieli mi, że procedury odwoławcze nie istnieją.

Na ten temat nie udało nam się już wczoraj porozmawiać z dyrektor Hryhorowicz. Atmosfera w OKE była tak gorąca, że pracownicy komisji musieli wezwać policję do uspokojenia rodziców.Czy Wam też się wydaje, że macie za niski wynik? Co powinno być zrobione w tej sprawie?

  Komputery zabijają kaligrafię
Przy odrabianiu prac domowych długopisy przegrywają z klawiaturą. W szkołach zadania opisowe wypierane są przez testy i ćwiczenia. W efekcie uczniowie coraz gorzej radzą sobie z ręcznym pisaniem.

Co robią dzisiejsi uczniowie, gdy mają napisać wypracowanie domowe, referat albo inną dłuższą pracę pisemną? Siadają przy komputerze, uruchamiają edytor tekstów i nauczycielowi oddają wydruk. - To normalka - mówi Sylwia, uczennica jednego ze stołecznych gimnazjów. - W komputerze jest wygodniej. Program sprawdza błędy, nie trzeba nic kreślić czy przepisywać - dodaje. Twierdzi, że nauczyciele są zadowoleni, bo prace są przejrzyste i łatwiej je sprawdzać.

Jednak komputerowa łatwizna, na którą idą uczniowie i nauczyciele, nie wychodzi dzieciom na dobre. Bo gdy w końcu piszą tekst długopisem, mają z tym wielki problem. Tak jak zdający ostatni egzamin gimnazjalny - w niektórych województwach jedna czwarta uczniów z wypracowania nie dostała nawet punktu.

Gdy robię pisemne kartkówki, jest dramat

- Dzieci nie piszą, więc nie umieją pisać - twierdzi Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Komunikatory internetowe, SMS-y i wypracowania ściągane z sieci nie rozwijają tej umiejętności - dodaje.

Nie tylko edytory tekstów powodują, że ręczne pisanie kuleje u dzieci. Zmieniły się też metody pracy w szkołach. Kaligrafię - przed wojną przedmiot obowiązkowy - dzieci poznają jedynie na początku edukacji, gdy uczą się literek. W starszych klasach zeszyty wypierane są przez ćwiczenia i karty pracy. - W szkole dominują teraz testy. Dzieci rzadko piszą dłuższe teksty, na klasówkach najczęściej wystarczy, że zaznaczą A, B lub C. Przez to trącą nie tylko umiejętność ładnego pisania, ale też poprawnego formułowania myśli. Gdy zamiast testów robię pisemne kartkówki, jest dramat. Ani w tym sensu, ani wyglądu. Wypracowania przypominają hieroglify i nie sposób ich odczytać - twierdzi Anna Sikora, która uczy przyrody w jednej z łódzkich podstawówek.

Ministerstwo problemu nie widzi

Na Zachodzie problem dostrzeżono już dawno. W Wielkiej Brytanii prowadzone są specjalne kursy, na których nauczyciele dowiadują się, jak skutecznie uczyć pisania ręcznego. Nacisk na tę umiejętność kładą też niektóre niemieckie landy. W Polsce w tej sprawie nic się nie dzieje. MEN nie planuje żadnych działań na rzecz pisania. Poprawy tej umiejętności nie przewiduje też nowa podstawa programowa. Resort twierdzi, że nie ma takiej potrzeby: - Nauczyciele na bieżąco, zwłaszcza w klasach I-III szkoły podstawowej, zwracają uczniom uwagę na konieczność starannego, estetycznego pisania - twierdzą przedstawiciele resortu.

Problem zauważyli za to studenci z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, który zorganizowali Ogólnopolską Kampanię Ładnego Pisania. Jej elementem jest coroczny konkurs dla gimnazjalistów. - Chodzi o propagowanie wśród uczniów szkół gimnazjalnych w całej Polsce kaligrafii oraz zwrócenie uwagi na problem zaniku umiejętności ładnego pisania. To istotna umiejętność, pisanie, zwłaszcza piórem, pobudza wyobraźnię, ćwiczy cierpliwość i samodyscyplinę. To cechy potrzebne nie tylko w szkole, ale i w biznesie - twierdzi Justyna Gaj z AIP.

Tegoroczna odsłona kampanii rozpocznie się prawdopodobnie w maju.

Źródło: Metro

  Minister Gospodarki Morskiej
zaciekawiło mnie co wspolnego z gospodarka morska ma wspolnego nowy minister Rafał Wiechecki oto jego oficjalne CV :
Rafał Sylwester Wiechecki urodził się 25 września 1978 r. w Piotrkowie Trybunalski. W 1997 r. ukończył Liceum Ekonomiczne przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Tomaszowie Maz. W 2002 r na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytet Szczeciński uzyskał tytuł mgr prawa.

Pracę magisterską napisał z zakresu prawa pracy pod kierunkiem prof. dr hab. A. Chobota na temat "Zatrudnienie pracownicze i niepracownicze ze szczególnym uwzględnieniem kontraktów menedżerskich" i otrzymał na koniec studiów ocenę bardzo dobrą. W trakcie studiów prawniczych odbywał m.in. praktykę w Komendzie Powiatowej Policji - Szczecin Pogodno w Wydziale ds. Nieletnich oraz w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Maz. w IV Wydziale Prawa Pracy. Brał udział w programie przybliżający pracę Policji organizowanym dla studentów prawa - w zmotoryzowanych nocnych patrolach w Kompanii Interwencyjno - Patrolowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Od 2002 aplikant w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie, a od 2005 r. w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie gdzie pracował również jako asystent sędziego Sądu Apelacyjnego.

W 2005 r. ukończył Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku zarządzanie i marketing o specjalności zarządzanie finansami publicznymi gdzie uzyskał tytuł mgr ekonomii. Pracę magisterską napisał z pod kierunkiem prof. dr hab. A. Szewczuka na temat "Transeuropejskie Sieci Transportowe " i otrzymał na koniec studiów ocenę bardzo dobrą.

Od czerwca 2004 r. jest asystentem posła Parlamentu Europejskiego Sylwestra Chruszcza, który pełni funkcję w-ce przewodniczącego Komisji Transportu i Turystyki PE.

Od 2004 r. jest członkiem Rady Programowej Polskiego Radia Szczecin. Od 2002 r. redaktor tygodnika "Nowa Myśl Polska" jako redaktor odpowiedzialny kolumny Ziemie Zachodnie w "Myśli Polskiej". Od 2001 r. publicysta miesięcznika "Wszechpolak". Był laureatem Wojewódzkiego Finału Olimpiady Matematycznej, jak również finalistą teleturnieju "Jeden z dziesięciu".

Działa na polu społecznym m.in. udzielał bezpłatnych korepetycji wychowankom Domów Dziecka w Szczecinie, a od 2004 r. jest Przewodniczącym Komisji Oświaty i Zdrowia w Radzie Osiedla Śródmieście - Północ w Szczecinie.

Od 2002 roku członek Zarządu Okręgowego Stronnictwa Liga Polskich Rodzin w Szczecinie i Rzecznik Prasowy oraz członek Zarządu Miejskiego w Szczecinie.

W latach 2002 - 2004 Prezes Okręgu Zachodniopomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej, w latach 2003 - 2005 członek Rady Naczelnej Młodzieży Wszechpolskiej, a od 2003 r. Kierownik Wydziału Szkoleniowego MW.

We wrześniu 2005 ukończył aplikacje sędziowską zdając egzamin przed komisją powołaną przez Ministra Sprawiedliwości przed komisję egzaminacyjną Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W grudniu 2005 r. został wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Podczas wyborów na Sejm V kadencji został wybrany Posłem. 9 listopada 2005 roku został w obecnej kadencji Sejmu najmłodszym wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Ustawodawczej oraz członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Od marca 2006 r. przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

  Z prasy...
Egzamin gimnazjalny popisem niewiedzy uczniów
13.05.2009
Egzaminatorzy OKE przyznają, że poziom prac gimnazjalistów jest coraz niższy

Nauczyciele, którzy sprawdzali egzamin gimnazjalny, są w szoku. W pracach z części humanistycznej pełno jest wulgaryzmów, błędów i... rysunków, których tam być nie powinno.

W miniony weekend ponad 500 nauczycieli oceniało prace blisko 30 tys. 16-latków z regionu łódzkiego, którzy pod koniec kwietnia zdawali egzamin gimnazjalny. Oficjalnie wyniki sprawdzianu poznamy w czerwcu, ale egzaminatorzy już mówią o żenującym poziomie tegorocznych prac. Nasi reporterzy zapoznali się z kilkunastoma.

To prawdziwy popis niewiedzy gimnazjalistów, którzy mieli napisać wypracowanie na temat "Podróż niejedno ma imię". Jeden z uczniów do swojej pracy wplótł wątki religijne. Napisał m.in., że "Pan Jezus wędrował wiele lat i uczył nawet samego Boga".

Inny skupił się na powstaniu listopadowym. Napisał, że "wędrówka jest jak powstanie listopadowe - nigdy się nie kończy".

Jeszcze inny 16-latek w swojej pracy wspominał lekturę "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. "Kiedy ją czytałem, narodziło się marzenie, żeby z bliska zobaczyć i dotknąć słonia" - przyznał.

Mina rzednie, kiedy gimnazjaliści piszą o najnowszej historii Polski. Jeden z nich uważa, że "harcerze rysowali na murach kotwice, po czym szybko uciekali i to było ich podróżowanie". Grozą wieje, gdy czytamy, że "dzięki napadom Niemiec na Polskę ludzie mogli podróżować do obozów koncentracyjnych".

- Jeśli uczeń pisze w pracy, że wędrówka jest jak powstanie, które nigdy się nie kończy, to można się uśmiechnąć i najwyżej obniżyć punktację. Ale kiedy przeczytałem ten fragment, to ręce mi opadły. To już nie było śmieszne - opowiada nam polonista, który oceniał feralne arkusze.

Do śmiechu nie jest też Danucie Zakrzewskiej, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Zakrzewska przyznaje, że tragiczne wpadki podczas sprawdzianów gimnazjalnych powtarzają się co roku, choć nie są to przypadki, które można byłoby mnożyć w nieskończoność.

- Uczniowie wypisują wynaturzone historie, prace ozdabiają rysunkami, na marginesie dopisują niestosowne uwagi, zdarza się, że używają wulgaryzmów - wylicza grzechy gimnazjalistów Zakrzewska.

OKE stara się zwalczać zjawisko. Informuje dyrektora szkoły, że 16-latek drwi z egzaminu i poleca mu bliżej zająć się uczniem. Problem w tym, że niewiele to daje.

- Odkąd powstały gimnazja, notujemy drastyczny, stały spadek poziomu wiedzy kandydatów na studia, nie tylko z historii, ale ze wszystkich nauk humanistycznych - mówi "Polsce Dziennikowi Łódzkiemu" prof. Wojciech Roszkowski, wykładowca Collegium Civitas i współautor podręczników do nauki historii. - Za chwilę możemy mieć prawdziwą pustynię umysłową.

Problem widzą w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Dlatego minister Katarzyna Hall postanowiła zmienić podstawę programową wszystkich typów szkół. To największe zmiany od lat 90. Rewolucja rozpocznie się we wrześniu i obejmie niemal każdy przedmiot szkolny.

W przypadku np. historii licealiści na lekcjach nie będą już powtarzać tego, o czym uczyli się w gimnazjach. Teraz naukę w gimnazjum zakończą na I wojnie światowej. W liceach i technikach od tego zaczną.

"W obecnym systemie brakuje czasu na realizację najnowszej historii Polski. W gimnazjach na przeszkodzie staje egzamin gimnazjalny, w liceach - matura. Prowadzi to do powszechnie dostrzeganej, żenującej niewiedzy uczniów" - czytamy w podstawie programowej opublikowanej na stronach internetowych MEN.

Część ekspertów wątpi jednak, by reforma podstawy programowej wpłynęła na poziom wiedzy gimnazjalistów. Zresztą egzaminatorzy nie pierwszy raz rwali włosy z głowy. W 2008 r. uczniowie musieli scharakteryzować bohatera "Syzyfowych prac". Co czwarty gimnazjalista z woj. łódzkiego za postać z powieści Stefana Żeromskiego uznawał Syzyfa. Według nich, Syzyf "był brunetem i miał duże granatowe oczy", nosił też "krótko ścięte włosy, co było modne w tamtych czasach". Wykonywał "ciężką pracę, aby zarobić na coś do jedzenia", niestety, za swoje wysiłki "Syzyf zostaje ukarany biczami".
Maciej Stańczyk, (mach) - POLSKA Dziennik Łódzki


  Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej PTTK
WIELKOPOLSKI ZLOT PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI PIESZEJ PTTK
Piła 18 - 19 listopada 2006 r.

Z upoważnienia KTP Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej PTTK zorganizował Oddział PTTK w Pile. Bazą Zlotu (wyżywienie i noclegi) był internat Zespołu Szkół przy ul. Dąbrowskiego w Pile. W Zlocie uczestniczyło 45 przodowników turystyki pieszej, w tym 5 honorowych PTP oraz 5 osób towarzyszących z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W Zlocie nie uczestniczyli przodownicy TP z południa Wielkopolski.

W pierwszym dniu Zlotu zorganizowano wycieczkę autokarową, w czasie której uczestnicy zwiedzili: cmentarze wojenne w Leszkowie (zapalono znicze), odbyli podróż kolejką wąskotorową z Białośliwia do Kocika, gdzie odbyła się krótka biesiada przodownicka przy ognisku. Dalej zwiedzili najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej oraz nowo otwarty Pawilon Myśliwski w prywatnej posiadłości byłego senatora RP Henryka Stokłosy w Śmiłowie k/Piły. Wycieczkę poprowadził przodownik TP i zarazem wiceprezes ZO PTTK w Pile kol. Wojciech Kicman.

Wieczorem tego dnia w świetlicy ZS nastąpiło uroczyste otwarcie Wielkopolskiego Zlotu PTP PTTK, którego dokonał Prezes ZO PTTK w Pile kol.Jacek Markiewicz. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Prezydent m. Piły - Zbigniew Kosmatka, wiceprezes ZG PTTK - Adam Gostyński oraz członek KTP ZG PTTK - Paweł Mordal. Obecny na Zlocie wiceprezes ZG PTTK Adam Gostyński wręczył Kol. Janowi Zengrowi z Wągrowca odznakę i legitymację Honorowego PTP. Kol. Wojciech Kicman z Piły zaprezentował swoje zbiory falerystyczne (odznaczenia państwowe). Krótką prelekcję przybliżającą postać Stanisława Staszica wygłosił dyr. Muzeum St. Staszica w Pile - Józef Olejniczak.
          Uczestnicy Zlotu podczas narady przodownickiej
Po części oficjalnej rozpoczęła się dyskusja dot.spraw przodownickich, którą poprowadzili członkowie Wielkopolskiej Komisji TP PTTK. Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych do obejrzenia kilku filmów promujących region pilski W tym samym czasie sześciu przodowników TP PTTK pozytywnie rozszerzyło swoje uprawnienia na kolejne regiony przed Komisją Egzaminacyjną Przodownikow TP, a jedna osoba zdała egzamin na przodownika turystyki pieszej.

Następnego dnia odbyła się piesza wycieczka po Pile, którą poprowadził pracownik Muzeum St. Staszica w Pile - Maciej Usurski. Uczestnicy Zlotu zwiedzili w tym dniu Muzeum St. Staszica, Muzeum Okręgowe w Pile, oraz kościół św. Antoniego, centralny plac Zwycięstwa w Pile i siedzibę Oddziału PTTK. Po skromnym posiłku nastąpiło oficjalne zakończenie Zlotu. W ciepłych słowach za wspaniałą organizację Zlotu podziękował działaczom pilskiego O/PTTK wiceprezes ZG PTTK kol. Adam Gostyński oraz członek WKTP PTTK - Jerzy Szociński, zapraszając wszystkich na kolejny Zlot w przyszłym roku do Środy Wlkp.
        Przed Muzeum Stanisława Staszica w Pile
Zlot mógł się odbyć dzięki materialnemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego woj.Wielkopolskiego w Poznaniu, Urzędu Miasta w Pile, Starostwa Powiatowego w Pile, Muzeum St.Staszica i Muz. Okręgowego w Pile oraz Dyr. Lasów Państwowych w Kalinie.

Pozdrawiam

Lech Rugała

Strona internetowa Wielkopolskiej Komisji Turystyki Pieszej PTTK - http://wktp.republika.pl/

  Materiał diagnostyczny OKE Poznań - marzec 2008
Na płycie z maturą próbną z marca 2008 oprócz zestawu standardowego są też znakomita matura dwujęzyczna przygotowana przez OKE Wrocław, bardzo przydatny zestaw, oraz materiał diagnostyczny w postaci zestawów maturalnych poziomu podstawowego i rozszerzonego, przygotowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. Czy ktoś z Was to robił z uczniami?
Bo ja trochę zgłupiałem. Pomijając już fakt, że nie ma do tych zestawów nagrań dźwiękowych, które stały się od jakiegoś czasu właściwie standardem i bardzo się do nich przyzwyczailiśmy, przymykając oko na błąd ortograficzny w wyrazie "tyrrany" w podzadaniu 8.4 PR, nie całkiem rozumiem niektóre rozwiązania.
Pierwszy duży problem: zadanie drugie na poziomie podstawowym.
Wydaje mi się, że zadanie to jest za trudne na PP, bo poszczególne książki mają zbyt podobną tematykę i aż się roi od dystraktorów. Ale poza tym, jedna z odpowiedzi pasuje do dwóch książek: w książce pierwszej bohaterka ucieka przed planami krewnego, to jest brata, który chce ją wydać za mąż, a w książce trzeciej dzieci uciekają przed planami ciotki, która chce jedno z nich zabrać do siebie. To, że w książce trzeciej uciekają z domu dziadka, czyli uciekają z domu krewnego, nie oznacza, że nie uciekają przed planami ciotki.
Drugi duży problem: zadanie ósme na poziomie rozszerzonym. Że nie każda kobieta w Ugandzie ma około sześciorga (!) dzieci, to wiadomo. Bo raz, że średnio mają po 6.7, czyli raczej bliżej siedmiorga niż sześciorga, a dwa, że to jest średnia, a nie generalizacja. Że nie wszyscy mieszkańcy Ugandy żyją 46 lat, to też proste, bo to znowu generalizacja, tyle wynosi średnia długość życia. Ale to, że osierocone dzieci w Ugandzie są poważnie chore, wydaje się juz dobrą odpowiedzią. A ściślej, byłoby nią, gdybyśmy znowu nie mieli do czynienia z generalizacją. Poza tym, jak nie wybrać tej odpowiedzi, skoro odpowiedź poprawna brzmi: "three orphans aren't looked after by every woman in Uganda" - co to w ogóle znaczy? No niby wiadomo, ale czy to musiało być w stronie biernej? Zwłaszcza w tej sytuacji, gdy jest to część pytania?
Ja jestem trochę bezradny i po przerobieniu tych zestawów z uczniami nie umiem obronić tych zadań i tego klucza.
Tematy zadań otwartych też nie zachwycają - rozprawka argumentatywna jest taka jakaś "niematuralna", zbyt prosto sformułowana, dwuelementowa. Na poziomie podstawowym nie mając żadnych uszczegółowień trudno dość zadecydować, jak oceniać kropkę drugą i czwartą w zadaniu siódmym, a zadanie ósme w ogóle jest katastroficzne jakieś. To znaczy konstrukcję ma poprawną, tylko czy ta tematyka nie jest trochę odstręczająca? Oglądając to, co moi uczniowie napisali w tym zadaniu, też czuje się potrzebę uszczegółowień kryteriów, zwłaszcza w kropce trzeciej, w jej drugiej połowie.
Ale w sumie najbardziej mi chodzi o to zadanie drugie (2.1 i 2.3) oraz ósme (8.2). Może się mylę i to wszystko jest w jak najlepszym porządku? Mamy trochę forumowiczów z Wielkopolski, zresztą te arkusze były dystrybuowane w całej Polsce, we wszystkich szkołach, może ktoś był mądrzejszy ode mnie i poradził sobie bez trudu z tymi dla mnie niezrozumiałymi punktami?

  Matury
No dobra. Cała Polska powinna dzisiaj już poznać wszystkie wyniki z próbnych matur. U mnie wygląda to w ten sposób:

Podstawowy polski: 63 % (na tle klasy matematycznej w Norwidzie całkiem nieźle, dwie osoby w klasie nie zdały)

Podstawowy angielski: 75 % (za słuchanie 60%, za czytanie 80%, za krótką notatkę 5 / 5 punktów, za list do dyrektora angielskiego hotelu 7.5 / 10 punktów; kilka osób nie zdało rozszerzonego angielskiego, ogólnie ten rozszerzony najczęściej wypadał poniżej 50 %, chyba tylko jedna / dwie osoby napisały to lepiej)

Rozszerzona matematyka: 74 % (najlepszy wynik w mojej klasie to 76 %, kumpel który zamierza w październiku wybrać się ze mną na matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim dostał 52%; jestem ciekaw ile zdobył Sidknot).

1 zadanie - funkcja wykładnicza - 3 / 3

2 zadanie - rownanie liniowe z wartościami bezwzględnymi - 4 / 4

3 zadanie - szukanie odległości między parabolą a prostą - 2 / 5

4 zadanie - prawdopodobieństwo - 4 / 4

5 zadanie - funkcja homograficzna - 3 / 3

6 zadanie - porównywanie liczb z potęgowaniem - 4 / 4

7 zadanie - wielomiany - 4 / 6 (kurwa mać, zrobiłem tak głupi błąd! Nigdy mi się nie to nie przytrafiło! Wstyd!)

8 zadanie - memłanie się w kole wpisanym w trapez - 1 / 6

9 zadanie - szukanie równania okręgu na podstawie znajomości dwóch punktów do niego należących i informacji, że środek koła należy do prostej OX oraz szukanie równania prostej prostopadłej oddalonej od początku układu współrzędnych o pierwiastek z 2 - 7 / 7

10 zadanie - trygonometria + szereg geometryczny - 4 / 4

11 zadanie - szukanie kosinusa kąta między sąsiednimi ścianami ostrosłupa prawidłowego czworokątnego - 0 / 4

Razem 37 / 50 punktów. Mam nadzieję, że zachowując obecne tempo nauki uda mi się napisać główną maturę w maju na przynajmniej 45 punktów. Biorąc pod uwagę tylko te zadania, które muszę umieć na studiach, dostałbym 35 / 40, czyli 87,5% i tym się pocieszam, że jednak to nie taka straszna tragedia.

PS: Norwid nie byłby Norwidem, gdyby z tą okazją nie wiązałby się debilny pomysł przeliczania procent na oceny. Żal!

Cytat z "Perspektyw":
"(...)Od początku przeprowadzania egzaminów próbnych wykładnia CKE i OKE jest jednoznaczna: nie ma możliwości ani potrzeby przekładania punktów procentowych na oceny. - Po pierwsze dlatego, że egzaminy próbne nie mają oceniać aktualnego stanu wiedzy i umiejętności ucznia, ale pomóc mu w zorientowaniu się, jakie ma braki i niedociągnięcia i co z związku z tym powinien powtórzyć - mówi Anna Frenkiel, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. - A po drugie mają pomóc w potwierdzeniu wrześniowego wyboru przedmiotów i poziomu na maturze oraz ewentualnej zmiany, na którą jeszcze jest czas".

oblak dnia Pią 16:13, 23 Sty 2009, w całości zmieniany 1 raz

  1
jutro....wyniki z matury....i wiecie co? nie załamałabym sie gdybym nie przeczytała wiadomosci z interii:
"Wiadomości

Jutro wyniki matur
26.06.2005 12:05 (aktualizacja 12:55)

Nową maturę zdawało 317 tysięcy licealistów / RMF
Nowej matury nie zdał co dziesiąty uczeń - wynika z nieoficjalnych jeszcze informacji. Jutro o tej porze wszystko powinno być jasne.

Kiepsko zdane matury byłyby potwierdzeniem, że nowy egzamin był za trudny. Zbyt dobre wyniki byłyby podejrzane. Okręgowe komisje egzaminacyjne wydrukowały już wyniki matur wraz ze świadectwami. Jutro od samego rana dokumenty będą rozwożone do szkół. Urzędnicy zapewniają, że żadna praca się nie zgubi. Nową maturę zdawało 317 tysięcy licealistów.

Nowa matura rozpoczęła się 18 kwietnia od egzaminu ustnego. Uczniowie obowiązkowo zdawali dwa przedmioty: język polski i obcy. By zaliczyć część ustną, uczniowie musieli zdobyć co najmniej 30 proc. możliwych punktów, noty wystawione przez komisję egzaminacyjną poznali w dniu egzaminu. Osoby, które nie zdały egzaminu ustnego zostały dopuszczone do części pisemnej.

Matura za droga i za łatwa

Podczas części pisemnej, która trwała od 4 do 31 maja, maturzyści musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, obcego i wybranego przedmiotu. Przedmioty obowiązkowe można było zdawać na wybranym poziomie: podstawowym lub rozszerzonym. Z każdej części uczeń mógł uzyskać maksymalnie 50 punktów. By zaliczyć części podstawową, wystarczyło zdobyć 30 proc. możliwych punktów. W przypadku egzaminu na poziomie rozszerzonym nie było limitu punktów potrzebnych do zaliczenia - nawet jeśli uczeń zdobył tylko 1 punkt, wynik ten został zapisany na świadectwie maturalnym.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych uczniowie mogli zdawać ustnie i pisemnie także tzw. przedmioty dodatkowe (maksymalnie trzy). Osoby, które zdecydowały się na taką możliwość, musiały zdawać te egzaminy na poziomie rozszerzonym.

Do końca czerwca maturzyści otrzymają świadectwa dojrzałości. Będą na nich wypisane zdawane przez ucznia przedmioty, poziom na jakim je zdawał i ilość punktów, jaką otrzymał. Maturzysta dostanie oryginał i odpis.

Ocena maturalna jest ostateczna. Zgodnie z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego, decyzja komisji egzaminacyjnej o ocenie nie ma charakteru decyzji administracyjnej, a więc nie można się od niej odwołać.

Wyniki zdobyte na maturze można jednak poprawić. W przypadku egzaminu ustnego poprawić można tylko przedmiot niezdany. W przypadku części pisemnej uczniowie mogą poprawiać zarówno przedmioty, których nie zaliczyli, a także te, z których, ich zdaniem, otrzymali zbyt niski wynik. W kolejnych sesjach egzaminacyjnych mogą również zdawać zupełnie nowe, wybrane przez siebie przedmioty.

Poprawki możliwe są przez 5 lat od maturalnego debiutu - uczniowie mogą więc 10 razy próbować swoich sił (egzamin maturalny organizowany jest co pół roku). Najbliższa sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na styczeń. "

(RMF/PAP)

.... .....

  Jeziora "konińskie"
Witam kolegów, oto ceny jakie musimy ponieść w 2009 :

Składka za wody nizinne 2009 :

L.p Zarząd Okręgu Opłaty za wędkowanie na wodach nizinnych Opłaty za wędkowanie na wodach górskich
Roczne Roczne
Norm. Ulg. 1 dz. PZW 1 dz. NZ Norm. Ulg. 1 dz. PZW 1 dz. NZ
1 Biała podlaska
2 Białystok 82 41 10 30 110 55 15 45
3 Bielsko Biała 95 48 25 40
4 Bydgoszcz
5 Chełm
6 Ciechanów 113 57 10 25 135 68 20 30
7 Częstochowa 96 48 12 30
8 Elbląg 90 77 10 25 120 96 15 35
9 Gdańsk 90 45 20 40 140 70 30 50
10 Gorzów Wlpk
11 Jelenia Góra 90 45 10 20 50 25 20 40
12 Kalisz 75 44 15 30
13 Katowice 95 47,5 15 30
14 Kielce 80 56 10 30
15 Konin 74 47 10 30
16 Koszalin 116 58 10 45 142
17 Kraków
18 Krosno 80 40 10 20 140 70 20 50
19 Legnica 90 45 10 30 50 25 20 40
20 Leszno 68 40 10 15
21 Lublin 85 40 15 150 75 30
22 Łódź 75 38 14 38
23 Mazowiecki 94 47 10 25
24 nowy Sącz
25 Olsztyn
26 Opole 100 50 10 20
27 Piła 100 63 17 40 125 75 21 60
28 Piotrków Tryb 70 35 20 30
29 Płocko 160 100 15 45 280 150
30 Poznań
31 Przemyśl 80 40 10 30 120 60 15 45
32 Radom 155 110 10 30 160 110 10 30
33 Rzeszów 70 35 20 50 140 55 30 70
34 Siedlce 85 43 8 24
35 Sieradz 120 75 15 30
36 Skierniewice
37 Słupsk
38 Szczecin 90 50 10 20 115 115 60 20 30
39 Tarnobrzeg
40 Tarnów 170 100 25 60
41 Toruń 280 20 60 320 200 30 50
42 Wałbrzych 90 45 10 20 50 25 20 40
43 Wrocław 90 45 10 20 50 25 20 40
44 Zamość 135 93 15 25 140 90 30 50
45 Zielona Góra 80 40 10 15 96 48 15 25

Składka członkowska 2009
Uchwała nr 104
Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego
z dnia 27 września 2008 r.
w sprawie składki członkowskiej na 2009 r.
Na podstawie § 30 pkt 9 i 11 Statutu PZW uchwala się, co następuje:
§ 1
Pojęcie składki członkowskiej w Polskim Związku Wędkarskim obejmuje:
1) składkę członkowską uchwaloną na potrzeby finansowania zadań organizacyjnych
i sportu wędkarskiego,
2) składkę uchwaloną na potrzeby zagospodarowania i ochrony wód, zwaną dalej
członkowską składką okręgową,
3) wpisowe członkowskie i wpisowe członka uczestnika,
4) wpłaty za wydane legitymacje członkowskie.
§ 2
1. Wysokość obowiązującej w 2009 roku składki członkowskiej, wpisowego i świadczenia
za wydane legitymacje członkowskie określa tabela stanowiąca załącznik nr 1.
2. Zakres i zasady stosowania ulg i zwolnień w składce członkowskiej, zawiera załącznik
nr 2.
§ 3
Wysokość składek okręgowych rocznych i okresowych uchwalą zarządy okręgów
w terminie do 30 listopada 2008 r., zgodnie z uchwałą ZG PZW nr 103 z dnia 27 września
2008 r. w sprawie struktury składek na ochronę i zagospodarowanie wód
§ 4
1. Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach udostępnia do wędkowania uŜytkowane
wody za pobraniem opłaty.
Wysokość opłat rocznych i okresowych w podziale na :
1) rodzaje wód i łowisk,
2) członków PZW i osoby nie zrzeszone,
określa tabela stanowiąca załącznik nr 3.
2. Wykaz wód udostępnionych do wędkowania na terenie Gospodarstwa z określeniem
warunków uŜytkowania rybacko-wędkarskiego, zawiera załącznik nr 4.
§ 5
Osoby nie zrzeszone w PZW uprawnia do wędkowania wniesienie opłaty za wędkowanie
według stawki uchwalonej przez zarząd okręgu, na terenie którego wędkują.
2
§ 6
Wysokość opłaty egzaminacyjnej na kartę wędkarską ustalają zarządy okręgów, podając do
wiadomości adresy i zakres terytorialny działania komisji egzaminacyjnych.
§ 7
Uchwała wchodzi w Ŝycie z dniem 01.01.2009 r., za wyjątkiem § 3, który wchodzi w Ŝycie z
dniem podjęcia.
Skarbnik ZG PZW Prezes ZG PZW
Waldemar Gozdek Eugeniusz Grabowski
3
Załącznik Nr 1
do uchwały nr 104 ZG PZW
z dnia 27 września 2008 r.
WYSOKOŚĆ SKŁADKI CZŁONKOWSKIEJ
w 2009 r.
Lp Treść Wysokość kwotowa
w złotych
1. Składka członkowska 58,-
2. Składka członkowska ulgowa 50%
1) młodzieŜ szkolna, studenci i Ŝołnierze słuŜby
zasadniczej w wieku 16-26 lat,
2) członkowie odznaczeni srebrną i złotą odznaką PZW
3) męŜczyźni po ukończeniu 65 roku Ŝycia,
4) kobiety po ukończeniu 60 roku Ŝycia
29,-
3. Składka członkowska ulgowa 75%
1) członkowie uczestnicy do lat 16
2) członkowie odznaczeni odznaką PZW złotą z wieńcami
14,-
4. Wpisowe:
1) członka zwyczajnego PZW
2) członka uczestnika PZW
25,-
12,-
5. Legitymacja członkowska 5,-
Uwaga:
1. Ze składki członkowskiej podstawowej 1 zł przeznacza się na realizację programu edukacji
ekologicznej w środowisku dzieci i młodzieŜy, w proporcji 10 % na szczeblu ZG PZW, a 90
% dla Okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego.
2. Zwalnia się członków uczestników z opłat za legitymację członkowską.
3. Wysokość opłaty za wydanie karty wędkarskiej ustalają starostwa

  Warunki na Egzaminie gimnazjalnym
Wszystko o egzaminie gimnazjalnym. I archiwum arkuszy egzaminacyjnych, kryteria oceniania, post "Dla rodziców dzieci szkolnych i nauczycieli":

http://www.dzidziak.info/modules.php?na ... 8&start=15

Do każdego arkusza egzaminacyjnego są tzw. kryteria oceniania. Dobrze je sobie przejrzeć, bo zobaczyć w jaki sposób komisja ocenia później prace gimnazjalistów.

sprawdziany po klasie VI, egzaminy po III klasie gimnazjum (testy wraz z kryteriami o0ceniania)..
http://www.oke.krakow.pl/sprawdzian/archiwum/
http://www.oke.krakow.pl/moodle/course/view.php?id=51

OKE Kraków (Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie)
http://www.oke.krakow.pl/moodle/
OKE Warszawa
http://www.oke.waw.pl/
OKE Jaworzno
http://www.oke.jaw.pl/okepl/
OKE Poznań
http://www.oke.poznan.pl/
OKE Wrocław
http://www.oke.wroc.pl/
OKE Łomża
http://www.oke.lomza.com/
OKE Gdańsk
http://www.oke.gda.pl/nowa/index.php
OKE Łódź
http://komisja.pl/
CKE Warszawa (Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie)
http://www.cke.edu.pl/

gimnazjum.pl
http://www.gimnazjum.pl/dokumenty/stand ... yjne.phtml

TESTY edukacyjne.....

http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/idd/263/

archiwum arkuszy egzaminacyjnych (sprawdzian po klasie VI wraz z kryteriami oceniania):

http://www.oke.krakow.pl/sprawdzian/archiwum/
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... dzian_2005

archiwum arkuszy egzaminacyjnych (egzamin gimnazjalny po III klasie gimnazjum w części humanistycznej):

http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/archiwum/gh/
http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/arch ... _nr_1.html
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... azjum_2005

archiwum arkuszy egzaminacyjnych (egzamin gimnazjalny po III klasie gimnazjum w części matematyczno - przyrodniczej):

http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/archiwum/gmp/
http://www.oke.krakow.pl/gimnazjum/arch ... _nr_1.html
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... azjum_2005

zrkusze próbnego egzaminu maturalnego - czerwiec 2004:
http://www.oke.krakow.pl/info/proba_mat ... kusze.html

oznaczenia do arkuszy egzaminacyjnych:
standardowa wersji A1 (oraz kryteria A1 dla dyslektyków)
A4, A5 i A6 dla uczniów niedowidzących i niewidomych
A7 – dla uczniów słabosłyszących i niesłyszących
A8 – dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim.

biuletyny do sprawdzianu po klasie VI i egzaminu po III klasie gimnazjum (wszystko o zasadach organizacji egzaminu i sprawdzianu):

http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... php?id=564

Biuletyn Informacyjny "Egzamin gimnazjalny 2005" - trzeba ściągnąć sobie na pulpit wg instrukcji:
http://www.oke.krakow.pl/moodle/mod/res ... php?id=564

  chyba istotne...

Dokumenty prezentowane ponizej otrzymalem od kogos waznego... Publikuje
je w trosce
o przyszlosc Internetu w .pl.

Napiszcie, co o tym sadzicie?

Sorry, ze anonimowo, ale wole nie ryzykowac...

Internauta

**************************************************************************************
Departament Sieci Rozleglej Internet                          
Warszawa, 1997-02-26

L.dz. 164/II/97

                            Rozporzadzenie nr 23/97

Z dniem 1 marca br tworzy sie Ogolnopolska Komisje Egzaminacyjna, ktorej
zadaniami bedzie:

- powolanie czterech Regionalnych Zespolow Egzaminacyjnych (Warszawa,
Krakow,
  Poznan, Wroclaw)
- opracowanie wytycznych dla egzaminatorow
- opracowanie regulaminu przeprowadzania egzaminow
- opracowanie zagadnien egzaminacyjnych dla poszczegolnych stopni oraz
  sposobu ich rozpowszechnienia

    Wykonanie powyzszych zadan nalezy scisle skoordynowac z pracami
Zespolu d/s Bezpieczenstwa Sieci naszego Departamentu.

Sklad oraz kompetencje Komisji okreslone zostana w odrebnym
rozporzadzeniu.

wicedyrektor Departamentu

dr hab.inz. M.J. Eckert

***************************************************************************

Ogolnopolska Komisja Egzaminacyjna
Departamentu Sieci Rozleglej Internet

                 *****    BIULETYN INFORMACYJNY #1    ****

PT Uzytkownicy sieci Internet

Za kilka miesiecy minie szesc lat od momentu, w ktorym Polska zostala
wlaczona do swiatowej sieci Internet. Nadszedl nareszcie czas, aby ujac
rozwoj Polskiego Internetu w oficjalne ramy organizacyjne. Pragnac z
jednej
strony, aby dostep do sieci mogl byc powszechny musimy nie zapominac o
fakcie, ze jest to nadal technologia zaawansowana, a co za tym idzie
wymagajaca przynajmniej minimalnego zasobu wiedzy umozliwiajacego
efektywne
wykorzystanie olbrzymich zasobow Internetu.

W zwiazku z tym w ciagu biezacego roku zostana podjete szerokie
dzialania
zmierzajace do uporzadkowania Polskiego Internetu. Dzialania te beda
mialy
na celu podwyzszenie poziomu bezpieczenstwa uzytkowania sieci (ochrona
zasobow informacyjnych) jak rowniez umozliwienie ksztalcenia szerokich
rzesz
przyszlych uzytkownikow Polskiego Internetu.

W zwiazku z koniecznoscia dostosowania przepisow dotyczacych
bezpieczenstwa
Internetu w Polsce do przepisow Unii Europejskiej od dnia 1 stycznia
1998
roku kazdy uzytkownik Internetu w Polsce bedzie musial posiadac Osobisty
Certyfikat Uzytkownika Internetu - OCUI <Personal Internet-User
Certificate
Posiadacz OCUI otrzyma odpowiedni numer kodowy oraz osobisty tajny numer
identyfikacyjny - Personal Secret Internet ID - PSIID (analogicznie jak
w kartach do bankomatow lub telefonach GSM).

Uzyskanie OCUI bedzie mozliwe w drodze egzaminu, ktorego zasady zostana
podane w najblizszych dniach.
Egzaminowi beda musialy poddac sie wszystki osoby zamierzajace po dniu
1 stycznia 1998 roku korzystac w aktywny sposob z sieci Internet, za
wyjatkiem
osob nalezacych do kategorii wymienionych w zalaczniku nr 1
zamieszczonym
na koncu niniejszego biuletynu.

Do konca biezacego roku w sieci zostana zainstalowane urzadzenia
analogiczne
do stosowanych w sieci Departamentu Obrony USA - UICS (User Identity
Checking System). Implementacja tego systemu, dzieki pieniadzom
uzyskanym
w ramach funduszu PHARE, nie pociagnie za soba zadnych dodatkowych
kosztow
dla uzytkownikow juz wlaczonych do Polskiego Internetu.

Zaleta implementowanego systemu jest przede wszystkim zwiekszenie
systemu
bezpieczenstwa w sieci poprzez jednoznaczna identyfikacje aktywnych
uzytkownikow sieci.

Brak Certyfikatu uniemozliwi korzystanie od 1.01.1998 z takich uslug
internetowych, jak: e-mail, telnet, FTP, IRC oraz list dyskusyjnych.
Nadal nie bedzie limitowany dostep (pasywny, bez mozliwosci wysylania
zadnych informacji) do takich uslug jak grupy Usenetowe (news), GOPHER,
niektore ogolnodostepne bazy danych, oraz WWW.

Szczegolowe informacje dotyczace zakresu odpowiednich egzaminow zostana
podane w zarzadzeniu Komisji w ciagu najblizszych dni.

Sekretarz OKE-DSI

########################################################################

Zalacznik nr 1

Wykaz grup osob zwolnionych z egzaminu na Osobisty Certyfikat
Uzytkownika
Internetu

1. etatowi pracownicy NASK
2. etatowi pracownicy Departamentu Sieci Internet Ministerstwa Lacznosci
RP
3. administratorzy serwerow TP S.A.
4. czlonkowie Ogolnopolskiej Komisji Egzaminacyjnej oraz Komisji
Regionalnych
5. absolwenci kierunkow "informatyka", "matematyka z informatyka",
"infor-
   matyka ekonomiczna" na uczelniach wyzszych panstwowych podleglych MEN
   po spelnieniu wymogow stawianych absolwentom (zgodnie z ustawa o
szkolni-
   ctwie wyzszym)
6. absolwenci wyzszych uczelni niepanstwowych po uzyskaniu zgody
Departamentu
   Informatyki MEN
7. absolwenci kierunku 'informatyka" oraz pokrewnych na uczelniach
   zagranicznych - pod warunkiem, ze z danym krajem RP podpisala umowe
   o wzajemnym uznawaniu dyplomow uczelni wyzszych
8. etatowi administratorzy uczelnianych sieci komputerowych
9. etatowi administratorzy komercyjnych dostawcow Internetu (Internet
Service
   Providers)
10. opiekunowie komputerow zarejestrowanych w ramach akcji "Internet dla
szkol"

Uwaga: osoby wymienione w pkt. 1,2,3,7,8,9 uzyskaja prawo do otrzymania
Certyfikatu bez koniecznosci zdawania egzaminu pod warunkiem, ze umowa
na
podstawie ktorej zostali zatrudnieni zostala zawarta nie pozniej niz
1 czerwca 1997 roku.
Ponadto certyfikaty beda rowniez przyslugiwac najblizszym krewnym ( w
rozumieniu
Kodeksu Rodzinnego i Opiekunczego RP) osob wymienionych w p. 1,2,3

###########################################################################

              #### Certyfikaty  - FAQ ####
 Q: Co to jest certyfikat?
 A: Dokladnie: Osobisty Certyfikat Uzytkownika Internetu - rodzaj
     dokumentu uprawniajacego do pelnego korzystania z Internetu,
     zaopatrzony (podobnie do kart bankowych) w numer kodowy i osobisty
     tajny numer identyfikacyjny.

 Q: W jaki sposob moge zdobyc certyfikat?

 A: Na terenie kraju bedzie dzialac piec regionalnych komisji
     egzaminacyjnych  (Warszawa, Krakow, Poznan, Wroclaw, Gdansk).""
     W ich siedzibach beda dostepne adresy egzaminatorow, ktorzy
     z upowaznienia Komisji beda uprawnieni do przeprowadzania egzaminow
     oraz wnioskowania o nadanie odpowiedniego certyfikatu.

 Q: Ile bedzie mnie kosztowac certyfikat?

 A: Podstawowa oplata za egzamin oraz wydany certyfikat wynosi aktualnie
    50 PLN, przy czym dla uczniow oraz studentow przewiduje sie oplate
    ulgowa w wysokosci 25 PLN.

 Q: Jesli nie zdam, czy bede mogl powtarzac egzamin?

 A: Oczywiscie, liczba podejsc do egzaminu nie jest ograniczona,
jednakze
    za kazde kolejne podejscie do egzaminu oplata wynosi 20 PLN (bez
    mozliwosci uzyskania znizki szkolnej lub studenckiej)

 Q: Jak bedzie wygladal taki egzamin?

 A: Egzamin sklada sie z dwoch czesci - teoretycznej, na ktorej kandydat
    musi wykazac sie wiedza z zakresu podstaw dzialania sieci Internet
    oraz znajomoscia zachowania podczas pracy w sieci (netykieta), jak
    rowniez wiedza na temat bezpieczenstwa pracy w sieci. Sprawdzenie
    tej wiedzy odbywac sie bedzie metoda testu.
    Czesc praktyczna bedzie polegala na wykonaniu zadan zleconych przez
    egzaminatora - wyslania e-maila, wyszukania oraz sciagniecia pliku
    za pomoca uslugi FTP, zalogowania sie telnetem na odleglym
 komputerze,
    sprawdzenia umiejetnosci poslugiwania sie przegladarkami WWW oraz
    pracy w ramach grup Usenet. Przewiduje sie takze praktyczne
 sprawdzenie
    umiejetnosci korzystania z IRC.

 Q: To wszystko jest bardzo skomplikowane dla mnie. Czy mozna gdzies
    znalezc   jakies przystepne podreczniki?

 A: Duzo materialow pomocniczych dostepnych bedzie w serwisie Komisji
    na stronie WWW, ktora uruchomimy juz w kwietniu. Oprocz tego w
 siedzibach
    regionalnych komisji beda dostepne materialy drukowane, oczywiscie
za
    odpowiednia oplata.

 Q: Czy w ogole warto uzyskiwac ten certyfikat?

 A: Oczywiscie, nie tylko warto, ale jest to konieczne, poniewaz bez
jego
    posiadania nie bedzie mozliwe korzystanie z Internetu.

 Q: A jesli juz bede mial certyfikat, to czy bedzie mogl on byc
 wykorzystany przez moja zone, syna lub kolege?

 A: Takie dzialanie jest absolutnie sprzeczne z obowiazujacym prawem.
    Przypadek naruszenia tajnosci certyfikatu bedzie podlegal karze
    zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem Karnym (nowelizacja 20.03.97).
    Certyfikat, ktorego tajnosc zostanie naruszona podlega automatycznie
    skasowaniu, a jego wlasciciel bedzie musial ponownie zdawac egzamin
    po okresie karencji zgodnym z obowiazujacymi przepisami.

 Q: Przeciez to w sumie paranoja - musze sie wykazac wiedza o
Internecie,
    a po to, aby ja zdobyc musze korzystac z Internetu - to jest
sytuacja
    bez wyjscia?

 A: Tylko pozornie. Osoby chcace sie nauczyc dzialania w Internecie
    otrzymaja pozwolenie na czasowa dzialanosc - tzw. certyfikat
    uczniowski (Student's Certificate). Bedzie on pozwalal na
korzystanie
    z zasobow Internetu pod opieka osob uprawnionych - posiadajacych juz
    odpowiedni certyfikat. Oczywiscie osoby takie musza sie uprzednio
    zarejestrowac w siedzibach komisji. Zorganizowane zostana liczne
    odplatne kursy nt. praktycznej umiejetnosci korzystania z Internetu,
    konczace sie egzaminem uprawniajacym do otrzymania ceryfikatu.

 Q: To ile w ogole jest tych certyfikatow?

 A: Certyfikat jest jeden, ale posiada cztery kategorie:

    - Internauta - Uczen
    - Mlodszy Internauta
    - Internauta
    - Internauta - Senior

    Oczywiscie uzyskanie wyzszej kategorii certyfikatu bedzie wymagalo
    zdania odpowiedniego egzaminu. Warto je bedzie jednak zdawac,
    albowiem
    kazda z kategorii bedzie miala odpowiednie przywileje, np. opiekunem
    Internauty - Ucznia moze byc posiadacz minimum kategorii Internauty,
    z kolei egzaminatorem moze byc wylacznie Internauta - Senior.
...

więcej »


  Jeżeli ufasz bezgranicznie LiD-owi to musisz wiedzieć o
Jeżeli ufasz LiD-owi musisz wiedzieć o tych faktach:

Samoobrona III RP

Ruch na rzecz Kwaśniewskiego
To że mogą przyjść do każdego z nas, nie jest niczym szczególnym. Najgorsze, że na każdego z nas mogą coś znaleźć. Te zdania powtarza dziś wielu działaczy SLD. Barbara Blida była jedną z nich. Oni wiedzą, że mają wiele na sumieniu, nie wiedzą tylko, co wyjdzie na jaw, a czego nigdy nie ustalą organy ścigania. I nie wiedzą, czy komuś nie puszczą nerwy i nie zacznie sypać. Blida najwidoczniej nie zamierzała ryzykować i wolała popełnić samobójstwo. Tym bardziej że zarzucano jej przyjęcie łapówek o wartości co najmniej pół miliona złotych. To tacy ludzie są ojcami chrzestnymi III RP, państwa, które niczym góra lodowa w ogromnej części było zanurzone w szarej, a nawet czarnej strefie. A politycznym ojcem wszystkich ojców był Aleksander Kwaśniewski(Frasyniuk - Partia Demokratyczna, Cimoszewicz SLD, Olechowski - był w PO, Kwaśniewski - wiadomo że PZPR, Borowski - SDPL)

"Rządzący (...) nie rozumieją zasad demokracji, lekceważą zasady państwa prawa, dążą do jego upartyjnienia i ideologizacji. Próbują osłabić i zdezawuować istotne dla funkcjonowania demokratycznego państwa instytucje. (...) Społeczeństwo traktują nie jako zbiór obywateli, partnera dialogu, ale jako zawłaszczony obiekt swych rządów" - napisali sygnatariusze oświadczenia Ruchu na rzecz Demokracji. Nieformalnym liderem RRD mianowano Aleksandra Kwaśniewskiego. Jeśli przeanalizować dokonania rządów SLD, którym patronował były prezydent, najlepiej byłoby, gdyby RRD obronił Polaków przed powrotem Kwaśniewskiego i tamtych układów.
Kwaśniewski patronuje kolejnym ćwiczebnym inicjatywom, by sprawdzić, na kogo może liczyć - nie tyle nawet w polityce, ile w obronie jego samego. I wciąga do tej obrony takich politycznych frustratów, jak Andrzej Olechowski, Władysław Frasyniuk czy Włodzimierz Cimoszewicz. Jedni idą za nim z naiwności, inni z wyrachowania albo przekonania, że jadą na tym samym wózku. Tymczasem fakty o rządzącym Polską układzie, któremu patronował Kwaśniewski, są porażające. Tylko przeciwko politykom SLD w ostatnich kilku latach prowadzono prawie dwieście prokuratorskich postępowań. Zarzuty, akty oskarżenia lub wyroki ma na koncie ponad pięćdziesięciu byłych SLD-owskich ministrów, wiceministrów, posłów, prezydentów miast, wojewodów i innych urzędników. Wśród podejrzanych jest też około dziesięciu byłych baronów (szefów wojewódzkich struktur) sojuszu.

Mord założycielski
Przypadek Barbary Blidy, a wcześniej afery starachowicka, Pęczaka, opolska czy ta związana z fabryką osocza pokazują, że ojcowie chrzestni III RP działali tak jak opisane przez prof. Andrzeja Zybertowicza Antyrozwojowe Grupy Interesów. Bardzo istotna dla spójności układu była zasada "mordu założycielskiego" - wspólne przestępstwo (na przykład afera korupcyjna) integrowało i zapewniało lojalność. O awansie decydowała tam zasada "umoczenia" - nie awansowały osoby, na które nie było haków. A haki gromadzono nie tylko na przeciwników, ale też na sojuszników i współpracowników. Działała też zasada "ciągłości układu i reprodukcji bezkarności" - osoba opuszczająca kluczowe stanowisko dbała o to, by następcy nie stanowili zagrożenia dla interesów poprzedników oraz ich politycznych klientów. Istotna była również zasada "lokalizacji odpowiedzialności" (wedle reguły mafiosa Tony'ego Soprano, że "pieniądze idą w górę, a figurka z brązu spływa na dół").
Bezpieczeństwo układu zapewniała zasada "buforowania" - ryzykowne przedsięwzięcia brały na siebie osoby i instytucje pośredniczące między mocodawcą a kontrahentem. I w razie potrzeby te ogniwa brały winę na siebie. Prof. Zybertowicz powołuje się na casus Orlenu. Były minister skarbu Wiesław Kaczmarek opowiadał, że nazwiska pożądanych członków rady nadzorczej Orlenu przekazał nie ówczesny prezydent Kwaśniewski, ale jego zaufany urzędnik Marek Ungier. Bezpieczeństwo układu zapewniała też zasada "kooptacji" - zamiast walczyć z przeciwnikiem, często bardziej się opłacało przeciągnąć go do własnego obozu. Przykładem niech będzie kooptacja wielu przedstawicieli solidarnościowych elit do rad nadzorczych czy zarządów spółek.
Stabilizacji układu służyła zasada "karuzeli stanowisk" - osoba zarówno pożyteczna dla układu, jak i dla niego niebezpieczna (dysponująca hakami) wypadała z gry w ostateczności. Zwykle przesuwano ją na dalszy plan, ale zapewniając odpowiedni status materialny i towarzyski. Przykładem karuzeli stanowisk był kilka lat temu warszawski samorząd (tzw. układ warszawski). Urzędnicy zamieniali się tam miejscami, a awansując, kontrolowali to, co robili poprzednio. Z kolei dzięki zasadzie "rozprowadzania" członków układu umieszczano w takich miejscach, aby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyko.


[Aferalna mapa Polski za SLD)

Ruch obrony przed Kwaśniewskim

Poza Włochami trudno szukać w najnowszej historii Europy formacji bardziej uwikłanej w przestępcze związki niż polska postkomunistyczna lewica. Tangente - to w słowniku włoskiej mafii łapówka dla polityka. To na nich opierała się działalność kamorry. W Polsce przez wiele lat przekonywano, że u nas mafii nie ma, bo nie ma dowodów na związki gangsterów z politykami. Dopiero rządy SLD dostarczyły tych dowodów aż nadto. Dowiedzieliśmy się o istnieniu mafii paliwowej czy mafii w Ministerstwie Finansów. Usłyszeliśmy o tym, że polskie mafie świetnie prosperowały dzięki pomocy polityków, zwykle z SLD. Typowym przykładem jest afera w Ministerstwie Finansów. W ubiegłym roku policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kilku wysokich urzędników tego resortu. Zarzucono im wydawanie za łapówki korzystnych decyzji podatkowych dla gangsterów i niektórych przedsiębiorców. Choć ta mafia działała przez wiele lat, w czasie rządów SLD nikt nie podjął nawet próby wyjaśnienia zagadki wielomilionowych umorzeń podatkowych. Nowy wątek tej afery dotyczy działań podejmowanych przez SLD-owskiego wiceministra finansów Wiesława Ciesielskiego. Jak dowiedział się "Wprost", prokuratura bada obecnie jego decyzje dotyczące doradców podatkowych. Wraz z kilkoma aresztowanymi już urzędnikami ministerstwa zasiadał on w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego. Do śledczych dotarły doniesienia, że wiele osób zostało dopuszczonych do intratnego zawodu doradcy podatkowego w zamian za łapówki.
Jednym z beneficjentów mafijnego układu w resorcie finansów był poszukiwany dziś listem gończym były senator Henryk Stokłosa, któremu wielokrotnie umarzano podatki. Stokłosa mógł liczyć na pomoc nie tylko w Warszawie, lecz także w terenie. SLD-owski wojewoda poznański Andrzej Nowakowski tuż przed odejściem ze stanowiska w 2005 r. uchylił Stokłosie karę 326 tys. zł za nielegalne wydobycie żwiru.
Świadkowie twierdzą, że dzięki pomocy polityków mogła też świetnie funkcjonować mafia paliwowa. W ubiegłym roku media (m.in. Radio Zet) doniosły, że baronowie paliwowi składają zeznania obciążające Jacka Piechotę, byłego ministra gospodarki. Miał on forsować korzystne dla mafiosów przepisy prawne. Piechota wszystkiemu zaprzecza, ale śledztwo w tej sprawie trwa.

Baronowie
We włoskiej mafii wiele do powiedzenia mieli capo mandamento, czyli zwierzchnicy okręgów. Analizując materiały prokuratorskie, można dojść do wniosku, że podobną rolę mogli odgrywać w Polsce niektórzy baronowie SLD. Były szef pomorskiego SLD jest oskarżony w aferze spółki Stella Maris. Były baron łódzkiego SLD Andrzej Pęczak to główny bohater jednej z największych w Polsce afer korupcyjnych. Były świętokrzyski baron Henryk Długosz to z kolei jeden ze skazanych w aferze starachowickiej. A były szef opolskiego SLD Jerzy Szteliga trafił do aresztu w związku z aferą przy ubezpieczaniu Elektrowni Opole. Ostatnio pojawiły się też informacje, że prokuratura sprawdza, czy były szef poznańskiego SLD Paweł Grześkowiak bezprawnie grał na giełdzie państwowymi pieniędzmi.
Przez pewien czas liderką śląskiego SLD była Barbara Blida, była minister budownictwa, która zastrzeliła się podczas niedawnej akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w jej domu. Według zeznań śląskiej bizneswoman Barbary Kmiecik, Blida miała w zamian za łapówki lobbować w jej interesach. Według informacji "Wprost", Kmiecik opowiedziała też śledczym o swoich związkach z innymi znanymi politykami SLD - byłym wiceministrem gospodarki Andrzejem Szarawarskim, posłem Wacławem Martyniukiem i byłym ministrem w Kancelarii Prezydenta Stanisławem Cios-kiem. Miała też opowiedzieć o swojej znajomości z samym Aleksandrem Kwaśniewskim. Według śląskich mediów, córka Kwaśniewskiego spędziła nawet kilka lat temu wakacje w stadninie koni należącej do Barbary Kmiecik. Kwaśniewski zapewnia dziś, iż nie miał świadomości, że obiekt ten należał do Kmiecik.

Siła strachu
"Boję się o własne zdrowie i życie. Najpierw ktoś zniszczył samochód mojej gosposi, potem w aucie żony odpadło koło, aż wreszcie ktoś uszkodził opony w moim samochodzie" - ogłosił kilka tygodni temu na łamach "Wprost" Józef Oleksy. W nagranej rozmowie z Aleksandrem Gudzowatym Oleksy najwięcej złego mówił o Aleksandrze Kwaśniewskim. Potem skruszony pokornie go przepraszał. Dlaczego? Analizując wydarzenia ostatnich lat, można zauważyć, że ci, którzy ośmielili się zadrzeć z Kwaśniewskim, wpadali w poważne tarapaty. Leszek Miller nigdy nie ukrywał "szorstkiej przyjaźni", jaka łączyła go z byłym prezydentem. W ostatnich miesiącach nastąpił wysyp informacji o korupcyjnych propozycjach, które były składane rzekomo w imieniu Leszka Millera. Łapówek w imieniu byłego premiera domagano się m.in. od Aleksandra Gudzowatego. Czy rzeczywiście pośredników wysyłał Miller? Jak zauważyła blogerka Kataryna, nazywana królową polskiego Internetu, Miller byłby skończonym idiotą i samobójcą, gdyby po doświadczeniach z afery Rywina wysyłał kolejnych pośredników po łapówki. Czy ktoś zorganizował przeciwko Millerowi serię prowokacji?
Podobne intrygi dotyczyły też innego poróżnionego z Aleksandrem Kwaśniewskim byłego lidera SLD Wiesława Kaczmarka. W przeciwieństwie do wielu innych polityków SLD nie może on liczyć na zmowę milczenia partyjnych towarzyszy (we włoskiej mafii nazywaną omertą), bo jest uważany za zdrajcę. Dodajmy, jedynego ważnego zdrajcę. Co więcej, sam Kaczmarek w rozmowie z "Wprost" sugeruje, że kolejne zarzuty są stawiane mu "lawinowo", a prokuratura cierpi wręcz na nadmiar zeznających przeciwko niemu świadków.
Jak się dowiedział "Wprost", Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga postawiła niedawno Kaczmarkowi zarzuty dotyczące przekształceń własnościowych toru wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. - Zarzuty w tej sprawie też stawiają mi lawinowo. Ostatnio dowiedziałem się, że na poczet przyszłej kary prokuratura chce mi zająć samochód - mówi "Wprost" Wiesław Kaczmarek. W tej sprawie zarzuty postawiono jeszcze sześciu innym osobom, m.in. byłemu wiceministrowi skarbu Ireneuszowi Sitarskiemu. Według śledczych, w wyniku działalności grupy urzędników doszło do obniżenia wartości spółki Służewiec Tory Wyścigów Konnych, a w ostateczności do jej upadłości. Zdaniem prokuratury, mogło to być celowe działanie, by sprzedać "bezwartościową" spółkę prywatnemu inwestorowi. Państwo na tej działalności miało stracić 47 mln zł.

Nieuchwytny patron
Taśmy Oleksego-Gudzowatego stały się przedmiotem zainteresowania prokuratury. Oleksy mówił m.in., że Kwaśniewski nie jest w stanie wytłumaczyć się ze swojego majątku. Według naszych informacji, już wkrótce prokuratura przesłucha w tej sprawie byłego prezydenta. W obliczu zagrożenia Kwaśniewski postanowił pozamykać wszystkie polityczne fronty. Niedawno "Wprost" ujawnił, że były prezydent zaprosił na pojednawcze spotkanie Leszka Millera. Również Józef Oleksy chce wrócić na łono "familii". Na niedawnym pogrzebie Barbary Blidy stał w jednym rzędzie z członkami "sitwy", o której opowiadał Gudzowatemu. Wiesław Kaczmarek pozostanie więc praktycznie jedynym "niepogodzonym" z Kwaśniewskim, bo nie okazał skruchy.
Mimo lawiny medialnych doniesień i kolejnych przesłuchań prokuratorom nie udało się postawić Aleksandrowi Kwaśniewskiemu żadnego poważnego zarzutu. Może stanąć przed sądem za błahe przewinienie. Według nieoficjalnych informacji, już za kilkanaście dni lubelska prokuratura może postawić Kwaśniewskiemu zarzut podawania nieprawdziwych informacji o wykształceniu. Na razie układ chroni swojego patrona. Jak długo jeszcze?

Źródła: WPROST Autor:Dorota Kania

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie trzeba tłumaczyć że Kwaśniewski kieruje LiD i jest głównym mózgiem jego kampanii. Gdybym miał wybierać pomiędzy PiS a LiD wybrałbym mniejsze zło - PiS i lepszą gospodarkę.

  Biuletyny nr 28
Biuletyny nr 28

Biuletyn ekonomiczny 28 (730)

Najważniejsze

• Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 16,0 proc. z 16,5 proc. w maju tego roku - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Liczba bezrobotnych w końcu czerwca 2006 r. wyniosła 2.489,0 tys. osób i w porównaniu do końca maja 2006 r. spadła o 94,0 tys. osób (3,6 proc.). Od początku roku liczba bezrobotnych spadła o 284 tys. osób, czyli o 10,4 proc.
• Przychody brutto z prywatyzacji według stanu na 30 czerwca 2006 r. wyniosły 394,057 mln zł, czyli 7,16 proc. planu na cały rok - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Przychody netto wyniosły 282,438 mln zł, co stanowi 6,63 proc. planu, wynoszącego według założeń ustawy budżetowej na 2006 r. 5,5 mld zł. Niedawno resort skarbu skorygował prognozy przychodów z prywatyzacji do 3,1 mld zł.
• Ministerstwo Finansów spodziewa się, że inflacja latem pozostanie na poziomie około 1 proc., aby we wrześniu spaść do 0,7 proc. i w grudniu br. wzrosnąć do 1,4 proc.

Informacje

Plany inwestycji w infrastrukturę badawczo-rozwojową po 2007 r.
Ok. 1,31 mld euro chce w latach 2007-2013 zainwestować w infrastrukturę badawczo-rozwojową Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Pieniądze mają trafić m.in. do ośrodków naukowo-badawczych, które będą chciały skomercjalizować nowe technologie. Pomoc będzie miała formę dofinansowania innowacyjnych projektów. Jej adresatami mogą być m.in. centra naukowe, akademickie inkubatory przedsiębiorczości, laboratoria, sieci i konsorcja naukowe.
Nakłady na infrastrukturę badawczo-rozwojową po 2007 r. będą częścią programu Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego na realizację projektów innowacyjnych wydane zostanie ok. 8,2 mld euro. Ok. 7 mld euro będzie pochodzić z UE. Pieniądze trafią do firm i otoczenia biznesu.

Sharp inwestuje w Łysomicach pod Toruniem
Rada Ministrów rozszerzyła Pomorską Strefę Ekonomiczną o teren gdzie budowana jest fabryka Sharp w Łysomicach pod Toruniem - ogłosił premier Kazimierz Marcinkiewicz na tej budowie.
W Łysomicach pod Toruniem od kwietnia w szybkim tempie powstaje pierwszy w Polsce tzw. Cristal Park. Koncern Sharp buduje tam halę produkcyjną zajmującą 42 tys. m kw. powierzchni. Będą w niej powstawały moduły wielkoformatowe do telewizorów LCD. Obok fabryki Sharp na powierzchni 17 tys. m kw. swoją halę postawi inny japoński potentat: firma Orion. W sumie Sharp ściągnął do Łysomic 10 kooperantów. Wśród nich jest jeden z największych na świecie koncernów chemicznych Sumitomo Chemical.

"Rossijskaja Gazieta": polscy biznesmeni wracają na Wschód
Rządowy rosyjski dziennik "Rossijskaja Gazieta" pisze, że coraz więcej polskich firm stara się ostatnio wrócić na utracone rynki za Bugiem.
Powołując się na "oceny ekspertów", dziennik informuje, że polskie inwestycje w Rosji wzrosną w tym roku co najmniej dwukrotnie. Według gazety, trudności z eksportem na rosyjski rynek, "gdzie panuje wysoka konkurencja między firmami miejscowymi, zachodnimi i azjatyckimi", skłaniają Polaków do budowania w Rosji swoich zakładów.

CBOS: mniej Polaków deklaruje zaniepokojenie o środowisko naturalne
Zmniejsza się liczba osób zaniepokojonych stanem środowiska naturalnego w Polsce. W latach 90. swoje obawy wyrażało 78 proc. badanych, obecnie jest to 40 proc. - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Zdaniem większości badanych Polaków (59 proc.), zatruwanie środowiska naturalnego jest jednym z ważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych. Co trzeci respondent (31 proc.) uważa za groźną możliwość globalnego ocieplenia klimatu oraz awarie elektrowni atomowych. Dwie trzecie ankietowanych (67 proc.) uważa, że w miejscowościach, które zamieszkują środowisko naturalne jest chronione lepiej, niż 5 lat temu. Przeciwnego zdania jest 8 proc., a co piąty (22 proc.) uważa, że nic się nie zmieniło.

Krótko

Informatyka
Zarządzająca światowym Internetem amerykańska organizacja ICANN zainstaluje oprogramowanie polskich programistów z Naukowych i Akademickich Sieci Komputerowych (NASK) do zarządzania domenami internetowymi. Jest to pierwszy przypadek wykorzystania przez amerykańską organizację zajmującą się zarządzaniem Internetem, polskiego oprogramowania.

Mieszkania
Ceny mieszkań najbardziej rosły w czerwcu w Krakowie i Trójmieście. Najmniejszy wzrost zanotowano we Wrocławiu i Poznaniu. W Krakowie cena metra kwadratowego mieszkania wzrosła o 6,8 proc. i wyniosła 5 tys.347 zł w stosunku do maja br. W Trójmieście odnotowano wzrost o 4,4 proc. - średnia cena m kw. wyniosła 4 tys. 173 zł. W Warszawie średnio za metr kwadratowy trzeba było zapłacić, 6 tys.045 zł w czerwcu i było o 2,5 proc. więcej niż w maju.

Transport
Od soboty, 1 lipca, ważne są w Polsce tylko nowe, plastikowe prawa jazdy. Policja zatrzymuje stare prawa jazdy oraz poucza i wystawia mandaty za brak nowych dokumentów.

Przemysł W Szczecinie odbyła się uroczystość chrztu k/v “Nornen", pierwszego z serii pięciu patrolowców budowanych przez tamtejszą stocznię remontowa “Gryfia" dla rządu Norwegii. Wartość kontraktu na budowę jednostek to 160 mln zł.

Finanse
8 mld zł wyniosły obroty polskiego rynku usług faktoringowych w I półroczu 2006 r. – poinformował Polski Związek Faktorów (PZF). Obroty firm zrzeszonych w PZF wzrosły w tym okresie o 26 proc., zaś wartość wykupionych przez nie wierzytelności wyniosła 6 mld 386,4 mln zł. W analogicznym okresie 2005 roku było to 5 mld 87,1 mln zł.

Transport
Milionowy pasażer w tym roku został przyjęty przez Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. W zeszłym roku granica ta została przekroczona dopiero pod koniec sierpnia.

Raport tygodnia
PKPP Lewiatan: polska gospodarka w silnym trendzie wzrostowym
Polska gospodarka znajduje się silnym trendzie wzrostowym. Spada bezrobocie, rośnie zatrudnienie i spożycie - takie są wyniki kwartalnego badania Indeks Biznesu, prowadzonego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Według wyników badania, nastąpiło umocnienie koniunktury gospodarczej w II kwartale i trend ten przedłuży się przynajmniej do końca 2006 roku.
W dwóch ostatnich kwartałach podwoiła się stopa wzrostu spożycia, co pozwala na utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu. Nabiera tempa także przyrost zatrudnienia i spadek bezrobocia, przy niskiej inflacji.
Ekspert ekonomiczny PKPP Lewiatan, Stanisław Kubielas, uważa, że Polsce daleko do poziomu zatrudnienia ze stycznia 1999 - kiedy to w gospodarce zatrudnionych było 5,5 mln osób - ale stopa zatrudnienia systematycznie rośnie od I kw. 2005 i obecnie osiągnęła poziom ok. 4,9 mln osób. Stabilne są także fundamenty makroekonomiczne (niska inflacja i deficyty) oraz dobra średnioterminowa sytuacja finansowa przedsiębiorstw.
Według dyrektor departamentu ekspertyz ekonomicznych PKPP Lewiatan, dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, wzrost płac w ciągu obecnego roku może wynieść 7,1 proc. Jest to jednak powiązane ze wzrostem wydajności i w większości z lepszymi wynikami finansowymi, osiąganymi przez firmy.
Wzrosła też z 3,3 proc. w 2005 roku do 6,3 proc. w 2006 r. ilość firm planujących zwolnienia, ale rośnie także ilość firm, które chcą zatrudnienie zwiększyć. O ponad 1/3 wzrosła ilość firm zatrudniających pracowników na czas nieokreślony.
Rośnie liczba młodych Polaków wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy. Według dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, w 2006 roku w gospodarce polskiej nie nastąpi wzrost płac, ale firmy staną przed groźbą braku wykwalifikowanych pracowników, mimo wysokiego bezrobocia.

1 USD = 3,18 PLN
1 EUR = 4,05 PLN

Biuletyn prawny 28

Krótko

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych
Zwiększenie obszaru wszystkich działających w Polsce Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) o 4 tys. ha zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o Specjalnych Strefach Ekonomicznych.
Jak wyjaśnił podczas prac sejmowych wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek, nowela wprowadza przede wszystkim możliwość zwiększenia obszaru SSE. Obecnie wszystkie 14 stref ekonomicznych zajmuje 8 tys. ha.

Sejm powołał komisję ds. zmian w konstytucji Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia przedstawionego przez prezydenta projektu zmian w konstytucji. Posłowie jednocześnie wybrali skład 17-osobowej komisji.

Sejm: projekt noweli ustawy o e-deklaracjach trafi do komisji
Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, zakładający stopniowe wdrożenie elektronicznych deklaracji podatkowych, został skierowany przez Sejm do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.
Deklaracje elektroniczne mają być wdrożone stopniowo, "uwzględniając obecny stopień przygotowania do tej formy kontaktów podatników z administracją" - czytamy w uzasadnieniu. Projekt ma wejść w życie 16 sierpnia 2006 r.
Elektroniczne deklaracje podatkowe mają być dobrowolne. Oznacza to, że podatnicy będą mogli wybrać składanie deklaracji w formie elektronicznej bądź - jak dotychczas - papierowej.
W pierwszym etapie deklaracje elektroniczne będą składać tylko najwięksi podatnicy, których roczne przychody netto przekraczają równowartość 5 mln euro. Na podstawie pierwszych doświadczeń mają zostać dopracowane kwestie informatyczne, co pozwoli udostępnić e-deklaracje wszystkim podatnikom.
Minister finansów ma określić w rozporządzeniu sposób, w jaki dokonywane będzie złożenie deklaracji w formie elektronicznej i jej podpisanie podpisem elektronicznym.

Informacje
Projekt ustawy o dokumentach paszportowych trafił do podkomisji
Umożliwienie umieszczania w paszportach danych biometrycznych ich właścicieli i stworzenie centralnej ewidencji wydawanych i unieważnionych paszportów - zakłada skierowany do podkomisji sejmowej projekt ustawy o dokumentach paszportowych.
"Wydawanie paszportów biometrycznych jest swoistą rewolucją, jest to jednak konieczność" - podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Piotr Piętak. Przypomniał, że Unia Europejska chce, by jej członkowie już w sierpniu zaczęli wydawać paszporty biometryczne z czipem zawierającym dane o rysach twarzy, a w 2009 r. z odciskami palców.
W projekcie wprowadzono m.in. definicję danych biometrycznych - obejmują one wizerunek twarzy i odciski palców właścicieli paszportu.
Zakłada się także utworzenie centralnej ewidencji wydawanych i unieważnionych paszportów, która będzie podlegała ministrowi SWiA. Zgodnie z projektem dostęp do niej miałyby organy paszportowe - minister SWiA, minister spraw zagranicznych, wojewoda, konsul oraz komendant główny straży granicznej. Dane zawarte w centralnej ewidencji będą mogły też być udostępniane m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, policji, prokuraturom, sądom.
Z powodu konieczności umieszczenia w nowych paszportach danych biometrycznych, nie będą do nich wpisywane dane dzieci ich właścicieli. Dlatego projekt ustawy umożliwia wydawanie paszportu (na żądanie rodziców) nawet dzieciom, które nie ukończyły 5 lat. W takich sytuacjach będzie to jednak paszport tymczasowy ważny przez 12 miesięcy. Paszport wydany dzieciom w wieku od 5 do 13 lat - zgodnie z proponowaną ustawą - ma być ważny 5 lat. W pozostałych przypadkach ważność paszportu ma mijać po 10 latach.
Proponowana ustawa wprowadzi też możliwość odstępstwa od zasady konieczności uzyskania zgody obojga rodziców na wydanie paszportu ich dziecku. Będzie to możliwe w sytuacjach, gdy uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe lub utrudnione (np. gdy miejsce jego pobytu nie jest znane lub nie ma z nim kontaktu) lub gdy przemawia za tym dobro dziecka. W takich sytuacjach zgodę jednego z rodziców zastąpić ma zgoda sądu rodzinnego.
Proponowana ustawa reguluje też takie kwestie, jak zwolnienie z opłat za wydanie paszportu. Dotyczyć ono ma osób, które mają ukończone 70 lat oraz tych, które wyjeżdżają za granicę w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji. Płacić za wydanie paszportu nie będziemy też trzeba w sytuacji, gdy okaże się, że nasz dotychczasowy dokument ma wadę techniczną. Zwolnieni z opłaty mają być również żołnierze niezawodowi wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami kraju.

Poselski projekt zmian w ustawie o systemie oświaty
Więcej miejsc w przedszkolach i więcej internatów oraz te same podręczniki dla kilku roczników uczniów to główne założenia zmian w ustawie o systemie oświaty, zaprezentowanych przez klub parlamentarny PiS na konferencji prasowej w Sejmie.
"Na pierwszym planie jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Chodzi przede wszystkim o upowszechnienie wychowania przedszkolnego, także poprzez alternatywne formy opieki nad dziećmi, zwłaszcza w środowiskach wiejskich" - powiedziała posłanka PiS Maria Nowak, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży.
Ustawa umożliwia prowadzenie punktów opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym, działających krócej niż zwykłe przedszkola. Takie placówki mogą być prowadzone np. przez organizacje pozarządowe. Ustawa zapewnia też sześciolatkom, które z różnych powodów nie mogą chodzić do zerówki, dostęp do indywidualnego nauczania na podobnych zasadach, jak dzieci szkolne.
Wyrównywaniu szans edukacyjnych ma służyć także tworzenie w szkołach internatów, dofinansowywanych przez państwo. Ich cena będzie, jak zapewniła Nowak, "przystępna dla przeciętnej polskiej rodziny".
Twórcy ustawy chcą ponadto, aby szkoły wybierały na trzyletnie cykle nauczania (klasy 1-3 i 4-6 w podstawówce, gimnazjum i liceum) programy wraz z podręcznikami, które będą obowiązywały kilka roczników uczniów. Umożliwi to starszym uczniom odsprzedawanie młodszym kolegom używanych podręczników lub przekazywanie ich rodzeństwu.
W projekcie jest też mowa o wynagrodzeniach dla nauczycieli biorących udział w ustnych egzaminach maturalnych. Okręgowe Komisje Egzaminacyjne mają podlegać dyrektorowi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który będzie miał wpływ na ich działalność.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy. Zmiany zwiększają możliwość egzekwowania od nich odszkodowań za spowodowane szkody oraz umożliwiają im zapłatę rekompensaty w ratach.
Nowela zobowiązuje funkcjonariuszy m.in. policji, Biura Ochrony Rządu, straży granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, a także powstającego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, do zapłaty odszkodowania w przypadku wyrządzenia nieumyślnej szkody. Odszkodowanie nie może być jednak wyższe niż trzymiesięczne uposażenie danego funkcjonariusza. Będzie mogło być spłacone w ratach.
Zgodnie z nowelizacją, istnieć będzie możliwość obniżenia odszkodowania, jeśli naprawienie szkody nastąpi na mocy ugody stron. Wypłata odszkodowanie będzie mogła być także umorzona lub odroczona np. z powodu trudnej sytuacji rodzinnej lub małej winy funkcjonariusza.
Nowelizacja wprowadza przepisy umożliwiające dochodzenie na drodze sądowej odszkodowania, którego funkcjonariusz nie chce zapłacić.

--
Wysłano z serwisu www.msz.gov.pl